Bir şehir hastanesinde çalışan hemşirelerin psikososyal risklerinin belirlenmesi
Determining the psychosocial risks of nurses working in a city hospital
- Tez No: 779690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma bir şehir hastanesinde çalışan hemşirelerin psikososyal risklerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini bir şehir hastanesinde çalışan 208 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Mayıs-Temmuz 2022 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Hemşirelerin Tanımlayıcı Özellikleri Bilgi Formu ve Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği (KOPSOR-TR) dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner in order to determine the psychosocial risks of nurses working in a city hospital. The sample of the study consisted of 208 nurses working in a city hospital. The data of the study were collected between May-July 2022. The data collection tools used in the study are the Defining Characteristics of Nurses Information Form and the Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale (KOPSOR-TR).