Detection of biochemical variations among Covid-19 infected patients
Covid-19 ile enfekte hastalar arasında biyokimyasal varyasyonların tespiti
- Tez No: 779695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mevcut tezin amacı, koronavirüs hastalarındaki biyokimyasal değişiklikleri incelemek ve gelecekte hastaları takip etmenin en başarılı yollarını belirlemeye çalışmak ve sonuç olarak kısa sürede en iyi ilaçlarla tedavi etmektir. Yaş, enfeksiyon dönemi ile ilişkili olarak hastalık üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Vücut kütlesinde net belirtiler veya önemli farklılıklar yoktu. IL6, NRL, LYM ve WBC, hastalığın erken teşhisinde veya belirgin anlamlı farklılıkları olan diğer kan parametreleriyle bağlantı kurarak hastanın durumunu takip etmede kullanılabilecek açık anlamlı farklılıklardı. Serum kreatinin ve üre, Covid-19 hastalığının takibinde fayda sağlayabilecek istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sahip değildi. Çalışmamızda ve ESR, CRP, RBS, D-Dimer ve Ferritin'in izlediği yol anlatılarak, Covid-19 hastalarında bu parametrelerin düzeylerindeki değişimi etkileyen mekanizmayı anlamak ve böylece erken evreye katkıda bulunmak mümkündür. hastalığın saptanması, bu testlerin sonuçlarında anlamlı farkların varlığını gösterdiğinden, hastalarda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yüksek ve istatistiksel olarak anlamlıdır. Ferritinli D-dimer ise Covid-19 hastalığı için en önemli tanı parametrelerinden biridir. Virüsler, köken mekanizmaları ve insan vücudunun fizyolojisini nasıl etkiledikleri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis is to study the biochemical changes in patients with coronavirus and an attempt to identify in the future the most successful ways to follow up with patients and as a result, treat them with the best drugs in a short period of time. Age had a significant effect on the disease in association with the period of infection. There were no clear signs or significant differences in body mass. IL6, NRL, LYM, and WBC were clear significant differences that could be used in early diagnosis of the disease or to follow up the patient's condition by linking with the rest of the blood parameters that had clear significant differences. Serum creatinine and urea did not have any significant statistically significant differences that could benefit in the follow-up of Covid-19 disease. In our study and by describing the pathway of ESR, CRP, RBS, D-Dimer, and Ferritin, it is possible to understand the mechanism that affects the change in the levels of these parameters in patients with Covid-19 and thus contribute to the early detection of the disease, as the results of these tests indicate the presence of significant differences High and statistically significant in patients when compared with the controls group. Whereas, D-dimer with ferritin is one of the most important diagnostic parameters for Covid-19 disease. There is a need for more studies on viruses, their mechanism of origin, and how they affect the physiology of the human body.