Empaglifozinin sıçanda lipopolisakkarit ile indüklenmiş sepsiste akut böbrek hasarı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of empagliflozin on acute kidney damage in lipopolysaccharide induced sepsis in rats
  1. Tez No: 779696
  2. Yazar: SİNAN ALPEREN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY SOYDAN, PROF. DR. ALPER BEKTAŞ İSKİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kontrolsüz inflamasyonla ilerleyen ve ölümcül olabilen sepsiste akut böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği sıklıkla gözlenir. Akut böbrek hasarı gelişen sepsis hastalarında mortalite belirgin şekilde daha fazladır. SGLT-2 proteini böbrekte glomerüllerden filtre edilen glikozun geri emiliminin yaklaşık %90'ından sorumludur. SGLT-2 inhibitörleri böbrek proksimal tübüllerinin kıvrımlı kısmında yaptıkları inhibisyonla glikozun tübüllerden geri emilimini engelleyerek tip 2 diyabet tedavisinde kullanılırlar. Bir SGLT-2 inhibitörü olan empagliflozin tip 2 diyabet ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır. Kullanımı yaygınlaşan bu ilacın diğer sistemler ve hastalıklar üzerine olan etkileri yaygın olarak incelenmektedir. Çalışmalarda empagliflozinin antiinflamatuar etkisi olabileceği, böbrek üzerine doğrudan koruyucu etkilerinin olduğu da gösterilmiştir. Bu çalışmada empagliflozin tedavisinin, LPS ile indüklenen sepsis modelinde, akut böbrek hasarında fizyolojik ve renal fonksiyonlar üzerine olan etkisi değerlendirildi. Empagliflozin idrar glikoz atılımını artırdı, sepsis ile atılımı artan idrar lökosit miktarını azalttı. Empagliflozin tedavisi böbrek, karaciğer ve ileumda sepsis ile azalan damar kan akımlarını geri döndürmedi. İzole perfüze böbrek düzeneğinde sepsis ilişkili akut böbrek hasarında üreter perfüzat çıkışı azaldı, empagliflozin tedavisi düzeltici etki göstermedi. Sepsiste renal arter dallarında fenilefrin kasılma yanıtları azaldı, empagliflozin tedavisi düzeltici etki gösterdi. Renal arter ikinci dalında sepsiste anjiyotensin-II kasılma yanıtları arttı, empagliflozin tedavisi bu azalmayı da düzeltti. Renal arter dallarında sepsiste asetilkolin yanıtları azaldı, empagliflozin özellikle renal arter ikinci dalında bu azalmaya düzeltici etki gösterdi. Aynı arterlerde sepsiste SNP yanıtları değişmedi, elektriksel alan stimülasyonu ilişkili kasılma yanıtları azaldı ancak empagliflozin bu azalmayı düzeltici etki yapmadı. Empagliflozin tedavisi sepsiste karaciğer ve ileumda görülen histopatolojik hasarı düzeltici etki yaparken böbrekte tespit edilen histopatolojik hasarı düzeltmedi.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a fatal disease that progresses with uncontrolled inflammation and acute septic renal injury and kidney failure are frequently observed in sepsis. Mortality is significantly higher in sepsis patients who developed acute kidney injury. The SGLT-2 protein is common in the convoluted portion of the renal proximal tubules, and approximately 90% of the reabsorption of glucose filtered from the glomeruli is via SGLT-2. SGLT-2 inhibitors inhibit the reabsorption of glucose from the tubules and are used in the treatment of type 2 diabetes. Empagliflozin is an SGLT-2 inhibitor used in the treatment of type 2 diabetes and heart failure, and the effects of this widely used drug on other diseases are a popular research topic. Studies have shown that empagliflozin may have an antiinflammatory effect and have direct protective effects on the kidney. In this study, the effect of empagliflozin treatment on physiologic and renal functions in LPS-induced acute septic renal injury model was evaluated. Empagliflozin increased urinary glucose excretion and decreased the urinary leukocyte amount whose excretion increased in sepsis. Empagliflozin treatment did not reverse the decreased vascular blood flow in kidney, liver, and ileum associated with sepsis. Ureteral urine outflow was decreased in acute septic renal injury and empagliflozin treatment did not have a corrective effect. In renal artery branches, phenylephrine responses decreased in sepsis, and empagliflozin treatment had a corrective effect. Angiotensin-II contractile responses increased in sepsis in the second branch of the renal artery, and empagliflozin treatment corrected this decrease. In renal artery branches acetylcholine responses were decreased in sepsis and empagliflozin had a corrective effect in the second branch of the renal arter. SNP responses in renal artery branches did not change in sepsis. Contractile responses seen with electrical field stimulation were decreased in renal artery branches in sepsis, but empagliflozin did not have a corrective effect. Empagliflozin treatment had a corrective effect on the histopathological damage seen in the liver and ileum in sepsis, but not in the kidney.