Kimya mühendisliği proseslerinin nonlineer optimizasyonu
- Tez No: 7797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENO KURYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ABSTRAKT Kimya mühendisliği sistemlerinin optimizasyonu yüksek mertebede doğrusal olmayan terimlerin kapsandığı modeller çerçeversinde gerçekleşmektedir. Bu bakımdan kullanılacak optimizasyon yöntemi önemli bir parametre olmaktadır. Bu çalışmada türevsiz yöntemlerden doğrudan arama teknikleri incelenerek modifiye simplex ve uyarlanmış rastgele arama yöntemlerine ilişkin iki algoritma geliştirilerek kısıtlı modellerde ve örnek proses problemlerinde basarı ile denenmiştir. Algoritmalar PC ve muadili bilgisayarlar için Quick Basic dilinde programlanmıştır. ABSTRACT The optimization models of chemical engineering systems include highly nonlinear mathematical terms. For that reason the selection of an appropriate optimization method comes to be an important parameter. In this works two algorithms were developed based on direct search techniques which are considered within the field of nonder ivat ive methods of optimization. The developed algorithms were the modified simplex and the adaptive random search techniques» and they were tested in constrained models and process examples with success. The two methods were programmed using Quick Basic on PC and compatibles.
Özet (Çeviri)