Gebelerde rubella ve toxoplasma seroprevalansının araştırılması
Investigation of rubella and toxoplasma seroprevalence in pregnant women
- Tez No: 779702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HAMİDULLAH UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Gebelik sırasında geçirilen TORCH grubu enfeksiyonları erken tanı ve tedavi yapılmadğı durumlarda fetüste geri dönüşü olmayan anomalilere sebep olabilir. Bu çalışma ile gebe kadınlardaki Rubella ve Toxoplasma gondii seroprevalansının araştırılması, seropozitiflik oranları belirlenerek ülkemizde yapılan diğer çalışmalar ile karşılaştırılması ve elde ettiğimiz verilerin ilerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalara bölgemizdeki mevcut durum bakımından bilgi vermesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 2020-2022 yılları arasında hastanemize başvuran yaş aralığı 18-58 olan toplam 2.626 gebeye ait veriler değerlendirilmeye alınmıştır. Gebelerden alınan kan örnekleri santrifüj edildikten sonra Kemilüminesans Immünassay (CLIA) ve mikro-ELISA yöntemleri ile Rubella ve Toxoplasma'ya karşı gelişen antikorlar çalışılmış ve elde edilen veriler hastane otomasyon arşivine kaydedilmiştir. Bu çalışmada hastane bilgi sisteminden alınan kayıtlar retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Değerlendirmeye alınan toplam 2.626 gebeden 2.404'ü Rubella IgG, 2.553'ü Rubella IgM, 2.546'sı Toxoplasma IgG ve 2.571'i Toxoplasma IgM yönünden incelenmiştir. Çalışmaya dâhil edilen gebelerin seroloji sonuçlarına göre Rubella IgG, Rubella IgM, Toxoplasma gondii IgG, Toxoplasma gondii IgM seropozitiflikleri sırasıyla 2.282 (%94.92), 17 (%0.66), 541 (%21.24) ve 61 (%2.37) olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz Rubella ve Toxoplasma seropozitiflik oranları ülkemiz ve benzer özelliklere sahip ülkelerde yapılan diğer çalışmaların sonuçları ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: TORCH group infections during pregnancy can cause irreversible anomalies in the fetus in the absence of early diagnosis and treatment. With this study, it is aimed to investigate the seroprevalence of Rubella and Toxoplasma gondii in pregnant women, to determine the seropositive rates and to compare them with other studies conducted in our country and to inform the studies to be carried out in the future about our region. Material and method: Between 2020 and 2022, a total of 2626 pregnant women with an age range of 18-58 who applied to our hospital were evaluated. After the blood samples taken from the pregnants were centrifuged, Rubella and Toxoplasma were studied with Chemiluminescence Immunoassay (CLIA) and micro-ELISA methods and the obtained data were recorded in the hospital archive. In this study, records taken from the hospital information system were retrospectively examined. Results: Of the total 2626 pregnants evaluated, 2404 were examined for Rubella IgG, 2553 for Rubella IgM, 2546 for Toxoplasma IgG and 2571 for Toxoplasma IgM. According to the serology results of the pregnants included in the study, Rubella IgG, Rubella IgM, Toxoplasma gondii IgG, Toxoplasma gondii IgM seropositivity was 2282 (94.92%), 17 (0.66%), 541 (21.24%) and 61 (2.37%), respectively. Conclusion: It was seen that the data obtained in our study were in compatible result with the results of other studies conducted in our country and countries in similar geographies in terms of both Rubella and Toxoplasma seropositivity rates.