Premaküler subhyaloid hemoraji tedavisinde Nd: YAG lazer hyaloidotomi
Nd: YAG laser hyaloidotomi in the treatment of premacular subhyaloid hemoragia
- Tez No: 779701
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
YÖNTEM: 2014-2022 yılları arasında retina birimimize başvuran premaküler SHH nedeniyle Nd:YAG hyaloidotomi uyguladığımız 37 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, etyoloji, semptom süresi, görme keskinliği, lazer enerji miktarı, atış sayısı, komplikasyonlar ve ek işlem gereksinimi açısından değerlendirildi. Başvuru anındaki, işlem sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay ve 6.ay görme keskinlikleri not edildi. İşlem başarısı açısından temel değerlendirme ölçütleri, SHH'nin vitreusa drenajı ve emilmesi, görme keskinliğinde artış, ek işlem gereksinimi ve işlem sonrası komplikasyonlar olarak belirlendi. BULGULAR: 19 (%51.35) erkek ve 18 (%48.65) kadın toplam 37 hastanın 39 gözü vardı. Ortalama yaş 52.03 ± 20.51 yıl, ortalama semptom süresi 10.51± 7.43 gün idi. Etyolojik olarak sırasıyla en sık proliferatif diyabetik retinopati (PDRP)(n:13), retinal ven tıkanıklığı(n:6), valsalva retinopatisi (n:5), lösemi(n:5), makroanevrizma(n:2), hipertansif kriz(n:2), koroid neovasküler membran(n:2), Terson sendromu(n:2) olarak saptandı. Uygulanan ortalama lazer enerjisi 7.38± 2.08 mJ(minimum 5 maximum 12 mj), ortalama atış sayısı 4.28± 1.87 idi. Nd:YAG lazer hyaloidotomi 34 gözde (%87.17) başarılı oldu. Proliferatif diyabetik retinopati tanılı 2 hastada, Terson sendromu tanılı 1 hastanın 2 gözünde, lösemi tanılı 1 hastada işlem başarısız oldu ve pars plana vitrektomi gerekti.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the efficacy and safety of Nd:YAG laser hyaloidotomy in the treatment of premacular subhyaloid hemorrhage (SHH). MATERIALS AND METHODS: The files of 37 patients who consulted to our retina department between 2014 and 2022 and underwent Nd:YAG hyaloidotomy due to premacular SHH were reviewed retrospectively. The patients were evaluated in terms of age, gender, etiology, duration of symptoms, visual acuity, amount of laser energy, number of shots, complications and need for additional procedures. Visual acuities were noted at admission, on the 1st day, 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month after the procedure. The main evaluation criteria for the success of the procedure were drainage and resorption of SHH into the vitreous, increased visual acuity, need for additional procedures, and post-procedural complications. RESULTS: There were 39 eyes of 37 patients, 19 (51.35%) male and 18 (48.65%) female. Mean age was 52.03 ± 20.51 years, mean symptom duration was 10.51 ± 7.43 days. Etiologically, the most common proliferative diabetic retinopathy (PDRP) (n:13), retinal vein occlusion (n:6), valsalva retinopathy (n:5), leukemia (n:5), macroaneurysm (n:2), hypertensive crisis, (n:2), choroidal neovascular membrane (n:2), Terson syndrome (n:2) respectively. The average laser energy applied was 7.38± 2.08 mJ (minimum 5, maximum 12 mJ), the average number of shots was 4.28± 1.87. Nd:YAG laser hyaloidotomy was successful in 34 eyes (87.17%). The procedure failed 5 eyes and pars plana vitrectomy was required.