Kadınlık algısını değerlendirme ölçeği: Bir ölçek çalışması
Femininity perception evaluation scale: A scale study
- Tez No: 779731
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; kadınların kadınlık algısını değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın veri toplama aşaması, İzmir Bornova Belediyesi'nde çalışan toplam 280 kadın ile yürütülmüştür (N:280). Veriler Nisan-Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen 28 maddeden oluşan Kadınlık Algısını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır (Ek 2). Kadınlık Algısı Ölçeği geçerlik güvenirlik değerlendirme aşamalarında Lawshe tekniği, Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi (AMOS 23), Cronbach Alpha Güvenirlik katsayısı ve madde toplam korelasyonu analizleri yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucu Kadınlık Algısını Değerlendirme Ölçeği nihai formu 28 maddeden oluşmaktadır. Açıklayıcı faktör analizi, kapsam geçerliliği sonuçlarına göre; Kadınlık Algısını Değerlendirme Ölçeği 4 alt boyut (toplumsal statü, cinsel kimlik statüsü, annelik algısı ve toplumsal cinsiyet algısı) ve 28 maddeden oluşmuştur (Ek-2). Ölçeğin alt boyutlarının iç tutarlılığı ise toplumsal statünün güvenilirlik katsayısı 0,876, cinsel kimlik statüsünün güvenilirlik katsayısı 0,898, annelik güvenilirlik katsayısı 0,748, toplumsal cinsiyet algısı güvenilirlik katsayısı 0,647 bulunmuştur. Total ölçek güvenirlik katsayısı ise 0,909 bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin uyum indekslerinin kabul edilebilir değerlerde olmadığı bulunmuştur. RMSEA=0,117, IFI=0.92, TLI=0.87, GFI=0.70, AGFI=0.65, CFI=0.92, NFI=0.89, CMIN=354.304 ve CMIN/df=2.410 olarak bulunmuştur. Sonuç: Geliştirilen Kadınlık Algısını Değerlendirme Ölçeğinin, çalışan kadın popülasyonunda güvenilir fakat geçerli bir ölçek olmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; kadın, ruh sağlığı, algı
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research; the aim is to develop a valid and reliable measurement tool to evaluate women's perception of femininity. Materials and Methods: The data collection phase of the study was conducted with a total of 280 women working in Izmir Bornova Municipality (N:280). Data were collected between April and May 2022. A sociodemographic information form and a 28-item Femininity Perception Evaluation Scale developed by the researcher were used as data collection tools (Appendix 2). Lawshe technique, Explanatory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis (AMOS 23), Cronbach Alpha reliability coefficient and item-total correlation analyzes were performed during the validity and reliability evaluation stages of the Femininity Perception Scale. Results: As a result of the analysis, the final form of the Perception of Femininity Assessment Scale consists of 28 items. According to exploratory factor analysis, content validity results; The Femininity Perception Evaluation Scale consists of 4 sub-dimensions (social status, sexual identity status, perception of motherhood and gender perception) and 28 items (Annex-2). The internal consistency of the sub-dimensions of the scale was found to be 0.876 for social status, 0.898 for sexual identity status, 0.748 for motherhood, and 0.647 for gender perception. The total scale reliability coefficient was found to be 0.909. As a result of confirmatory factor analysis, it was found that the fit indexes of the scale were not at acceptable values. RMSEA=0.117, IFI=0.92, TLI=0.87, GFI=0.70, AGFI=0.65, CFI=0.92, NFI=0.89, CMIN=354.304 and CMIN/df=2.410. Conclusion: It was determined that the Developed Femininity Perception Scale was not a reliable but valid scale in the working female population. Keywords; woman, mental health, perception