Sağ brakiyal arter yoluylsağ brakiyal arter yoluyla antegrad serebral perfüzyon kullanılarak yapılan aortik arkus cerrahisi sonrası uzun dönemde nörokognitif fonksiyonların incelenmesi
The evaluation of long term neurocogni̇ti̇ve functi̇ons after aorti̇c arcus surgery by usi̇ng antegrade cerebral perfusi̇on via ri̇ght brachi̇al artery cannulati̇on
- Tez No: 779732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmanın amacı, Aort ve Arkus cerrahisi ameliyatları yapılan ve orta derecede hipotermi(28C) ile birlikte sağ brakiyal arter yoluyla selektif serebral antegrad perfüzyon uygulanan hastalarda; preoperatif, postoperatif , postoperatif 2.ayda ve uzun dönemde postoperatif 36-45. ay aralığında nörokognitif testler uygulayarak , kullanılan serebral koruma yönteminin etkinliğini ortaya koymaktır. Kullandığımız testlerle; uygulama öncesi depresyon ve anksiyeteyi belirlemek ve sonrasında hem sağ hemde sol hemisfer nörokognitif fonksiyonlarını değerlendirmek amaçlandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Aort ve Arkus cerrahisi ile birlikte kullandığımız sağ brakiyal arter yoluyla selektif antegrad perfüzyon ile serebral koruma yönteminin etkin ve uzun dönemde de güvenilebilir olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the long term neurocoggnitive functions after an Aortic Arch surgery by using antegrade cerebral perfusion via right brachial artery cannulation. The neurocognitive tests were applied and recorded preoperatively, postoperatively, at the 2nd month post-operative clinic visit and at 36-45 months as the long term follow-up. The results were satisfactory and the aortic arch surgery by using cerebral antegrade perfusion via right brachial artery cannulation proved to be safe at long term.