Üst üçgensel bant matrisi U (a;0;b) nin c₀ ve Hahn dizi uzayları üzerinde spektral ayrışımları
The spectral decomposition of upper triangle band matrix U(a;0;b) over c₀ and Hahn sequence spaces
  1. Tez No: 779740
  2. Yazar: BEYZA ELİF ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sınırlı lineer operatörlerin spektrumundan kısaca bahsedilmiştir ve spektrumun Goldberg sınıflandırılması ile spektrumun aralarında ayrık olması gerekmeyen (yaklaşık nokta spektrum, eksik spektrum, sıkıştırma spektrum) verilmiştir. İkinci bölümde, Durna'nın 2019 yılında çalıştığı U(a;0;b) üst üçgensel bant matrisinin c₀ dizi uzayı üzerindeki spektrumu, fine spektrumu ve spektral ayrışımları verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Durna'nın 2020 yılında çalıştığı U(a;0;b) üst üçgensel bant matrisinin h Hahn dizi uzayı üzerindeki spektrumu, fine spektrumu ve spektral ayrışımları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first chapter, the spectrum of bounded linear operators is briefly mentioned and the Goldberg classification of the spectrum and the spectrum that need not be disjoint (approximate point spectrum, defect spectrum, compression spectrum) are given. In the second chapter, the spectrum, fine spectrum and spectral decompositions of the U(a;0;b) upper triangular band matrix on c₀ sequence space, which Durna worked in 2019, are given. In the third chapter, the spectrum, fine spectrum and spectral decompositions of the U(a;0;b) upper triangular band matrix on the h Hahn sequence space, which Durna worked in 2020, are given.