Öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek düzeyi ile akademik iyimserlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the level of teachers' perceived organizational support and academic optimism
- Tez No: 779745
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Erzurum ilinde bulunan devlet ortaöğretim kurumlarında aktif olarak görev yapan öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek düzeyi ile akademik iyimserlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Erzurum ilindeki devlet ortaöğretim kurumlarında görev yapan toplam 232 öğretmen üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak, Algılanan Örgütsel Destek ve Akademik İyimserlik Ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla“Pearson korelasyon”analizleri yapılarak, p0,05). Öğremenlerin Akademik İyimserlik düzeyinde yalnızca cinsiyet değişkeninde anlamlı fark olduğu belirlenmişken, yaş öğrenim düzeyleri, aile yapısı, idari görev alma, gelir düzeyi ve spor yapma durumları değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Öğretmenlerin Algılanan Örgütsel Destek düzeyleri ile Akademik İyimserlik düzeyleri arasında bir ilişki olmadığı belirlenmiştir ( p>0,05). Sonuç: Kadın Öğretmenlerin Algılanan Örgütsel Destek düzeyleri ile Akademik İyimserlik düzeylerinin erkek öğretmenlerden pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü.Ayrıca meslek yıllarının ilk dönemleri ve son dönemlerinde olan öğretmenlerin örgütsel destek düzeylerinin diğer meslek yaşı gruplarına oranla oldukça düşük olduğu belirlendi. gelir düzeyi değişkeninde örgütsel destek ve adalet boyutlarında farklılıklar saptandı. arttıkça spora yönelik tutum düzeyleri arttıkça mesleki doyum düzeylerinin arttığı ve sporda farkındalık düzeylerinin artması ile spora yönelik tutum düzeylerininde arttığı söylenilebilir. Bu durumda öğretmenlerin spora yönelik tutumlarını, farkındalıklarını ve mesleki doyumunu belirlemede önemli etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the relationship between the perceived organizational support level and academic optimism of teachers who work actively in state secondary education institutions in Erzurum. Method: The research was carried out on a total of 232 teachers, 109 women and 123 men, working in state secondary education institutions in Erzurum. In the study, Perceived Organizational Support and Academic Optimism Scales were applied by using the relational survey model, one of the quantitative research methods. In the analysis of normally distributed data, parametric tests; Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance were performed. In order to determine the relationship between the scales,“Pearson correlation”analyzes were performed and p0.05). While it was determined that there was a significant difference only in the gender variable in the level of Academic Optimism of the teachers, no significant difference was found in the variables of age, education level, family structure, administrative duties, income level and sports status (p>0.05). It was determined that there was no relationship between the Perceived Organizational Support levels of the teachers and their Academic Optimism levels (p>0.05). Result: It was observed that the Perceived Organizational Support and Academic Optimism levels of female teachers were positively and significantly higher than male teachers. It was also determined that the organizational support levels of the teachers in the first and last periods of their professional years were quite low compared to other occupational age groups. In the income level variable, differences were found in organizational support and justice dimensions. As the level of attitude towards sports increases, it can be said that the level of professional satisfaction increases and the level of attitude towards sports increases with the increase in awareness levels in sports. In this case, it is thought to be an important factor in determining teachers' attitudes towards sports, their awareness and professional satisfaction.