Marmara Denizi çok kanallı sismik verilerinin yorumu
Interpretation of multichannel seismic data from the Sea of Marmara basin
  1. Tez No: 77975
  2. Yazar: ŞAHİN AKKARGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURULTAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sayısal sismik veri kayıt teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, jeofizikçinin sismik veri işlem üzerindeki kontrolü artmıştır. Böylece veriyi işlemek için gereken sismik veri işlem teknikleri daha etkili ve hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.“Marmara Denizi Baseni Çok Kanallı Sismik Verilerinin Yorumu”isimli bu yüksek lisans tez çalışmasında, Ulusal Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği projesi kapsamında alınmış olan TEST-02 sismik hattı ham saha verilerinin işlenip yorumlanması üzerinde durulmuştur. TEST-02 sismik hattına ait SEG-D formatındaki 302 atış grubu verisinden yığma ve migrasyon kesitleri elde edilmiştir. TEST-02 sismik hattının yorumlanması aşamasında karşılaşılan en önemli olay, 1150-1500 numaralı CDP'ler arasında gözlenen sinyal polarite ters dönmeleridir. Bu bölgede yer alan antitetik fay yapısı ve diğer küçük faylanmalar, gaz toplamına müsait bir kapan oluşturmuştur. Bölgede gaz olup olmadığından emin olmak için, TEST-02 hattı civarındaki diğer hatların da incelenmesi ve jeolojik bilgilerle uyumluluğunun araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERPRETATION OF MULTICHANNEL SEISMIC DATA OF THE SEA OF MARMARA BASIN The control of Geophysicist on seismic data processing has increased due to developments of digital seismic data recording technology. Thus, seismic data processing techniques have been applying more efficiently and quickly to analyse the seismic data.“Interpretation of Multichannel Seismic Data of the Sea of Marmara Basin”M.Sc. thesis includes that process and interpretation of TEST-02 seismic profile, which was collected by the project of National Marine Geology and Geophysics. TEST-02 stack and migration sections are obtained from 302 shot gathers in SEG-D format. The most important events we meet while the interpretation of migrated section of TEST-02 profile is polarity reversal between the CDP of 1150 and 1500. Antitetic fault and the other small faults in that part of section have constituted a kind of hydrocarbon trap. The profiles, which surround the TEST-02, must be processed and then the results must be compared with the geologic information of study area whether the gas is accumulated or not.