Farklı yüzey malzemeleriyle kaplanmış yonga levhalarda teknolojik özelliklerin karşılaştırılması
Comparison Of The Technological Properties of particleboard's Covered With Different Surface Materials
- Tez No: 77976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
öz Bu çalışmada farklı yüzey malzemeleriyle kaplanmış Yonga levhalarda bazı fiziksel ve mekaniksel özelliklerin karşılaştırılması incelenmiştir. Yapılan deneylerde yüzey kaplama malzemesi olarak meşe kaplama, finiş folyo ve laminat göz önüne alınmıştır. Deneylerin tamamı İ. Ü. Orman Fakültesi Odun mekaniği Laboratuarında gerçekleştirilmiştir, örnek gruplarına; TS 180 (1978)'e göre 2 saat ve 24 saat suda bekletme sonucunda kalınlığına şişme, özgül ağırlık, rutubet tayini, eğilme direnci testleri, TS 1770 (1974)'e göre sıcak kaplara dayanıklılık, su buharına dayanıklılık testleri, BS 1811 (1969)'e göre basınç ve sertlik direnci testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular bize bu malzemelerin hangi mekanlarda kullanılmasının daha uygun olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT“Comparison Of The Technological Properties of particleboard's Covered With Different Surface Materials”In this study, the comparison of the technological properties of particle board that covered with different surface overlay materials, have been examined. In the experiments, oak covered, finish foils and laminate have been used as the surface materials. Experiments, have been made in the laboratory of İstanbul University Forest Faculty Wood Mechanics and swelling to thickness, endure to hot pot and water vapor.pressure, hardness, bending tests have been applied. According to these conclusion of the study, will help us about the usage of surface materials that are used covering technology.