Kalça displazi cerrahi tedavisinde kullanılan ganz periasetabular osteotominin farklı fiksasyon teknikleri kullanılarak biyomekanik açıdan incelenmesi: Deneysel çalışma
Biomechanical comparison of different fixatiton technics in periacetabular osteotomy used in treatment of hip dysplasia: Experimental study
- Tez No: 779750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Mechanical Engineering, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kalça displazisi; kalça eklemi laksitesinden kaynaklı olup ve ardından osteoartrit ile karakterize gelişimsel bir bozukluktur. Tedavi edilmezse kısa ve orta vadede ciddi problemlere yol açabilen bir patoloji halidir. Kalça displazisi, başlangıcı ve ilerlemesi genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerle etkileşime bağlıdır. Kalça displazi tanısı almış ergenlik çağı adölesan dönemde ve yetişkinlerde birçok tedavi seçenekleri tanımlanmıştır. Bu yöntemler kalça eklemini koruyarak, asetabuluma yeniden şekil vererek ve yönlendiren pelvik osteotomi seçeneklerinden oluşmaktadır. Periasetabular Ganz Osteotomisi de adölesan ve yetişkinlerde kullanılan bu tedavi seçeneklerinden biri olup, çalışmamızda kalça displazi tanısı almış pelvis modelleri 3B yazıcıdan çıkarılarak üzerinde farklı fiksasyon yöntemleri (plak ve vida) uygulanmış olup, fiksasyon yöntem farklılıklarının biyomekanik açıdan birbirine üstünlükleri incelenmek istenmiştir. Çalışmamıza kalça displazi tanısı olan pelvis modelleri Mart 2022 Eylül 2022 tarihleri arasında 3D yazıcıdan 14 adet basılarak başlanmıştır. Ardından yazıcıdan çıkarılan pelvis modellere plak ve vida olmak üzere iki farklı fiksasyon yöntemi Ganz osteotomi cerrahi tekniği literatüre uygun olarak kesilmiş olup Shimatzu cihazinda aksiyal yüklenme ile biyomekanik teste tabii tutulmuştur. Değerlerin karşılaştırılması için veriler Shapiro-Wilk normallik testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hip dysplasia is a developmental disorder caused by hip joint laxity and then characterized by osteoarthritis. It is a pathology that can lead to serious problems in the short and medium term if left untreated. Hip dysplasia, its onset and progression depend on genetic predisposition and interaction with environmental factors. Many treatment options have been described in adolescents and adults diagnosed with hip dysplasia. These methods consist of pelvic osteotomy options that protect the hip joint, reshape and guide the acetabulum. Periacetabular Ganz Osteotomy is one of these treatment options used in adolescents and adults. In our study, pelvis models diagnosed with hip dysplasia were extracted from the 3D printer and different fixation methods (plate and screw) were applied on them, and different fixation methods were compared with each other about that their advantages was examined. Inourstudy, 14 pelvis models diagnosed with hip dysplasia were printed from a 3D printer between the dates of March2022 - September 2022. Then, two different fixation methods; plate and screw, were cut into the pelvic models removed from the printer in accordance with the Ganz osteotomy surgical technique and subjected to biomechanical testing with axial loading on the Shimatzu device. The Shapiro-Wilk normality test was used to compare the data of the values. The strength and displacement values of the plate and screw groups were found to be statistically significantly higher than the strength values of the screw group than the plate group.