Ters yüz edilmiş öğrenme ortamında gerçekleştirilen türev öğretiminin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının kavramsal ve işlemsel bilgileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of teaching of derivatives in the flipped learning environment on the conceptual and procedural knowledge of mathematics tecaher candidates
  1. Tez No: 779754
  2. Yazar: PERİHAN AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İNCİKABI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sürekli yaşanan değişim ve gelişimler bireyin-toplumun eğitim-öğretim süreçlerinden beklentilerini de değiştirmiştir. Öğrencinin pasif rol üstlendiği geleneksel yaklaşımlar önemini yitirmekle birlikte bunun yerine bireysel farklılıkları önemseyen, öğrenme sürecinde öğrenciyi ve öğrenmeyi öne alıp aktif rol üstlenmesini sağlayan, etkileşim-iletişim fırsatları yaratan yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bu yaklaşımlardan biri de teknolojiyi öğrenme sürecine entegre edip sınıf içi sürecin daha anlamlı öğrenme için yapılanmasına olanak sağlayan ters yüz edilmiş sınıf (TYS) modelidir. Bu araştırmada TYS yöntemiyle türev öğretiminin İlköğretim Matematik Öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin kavramsal ve işlemsel bilgileri üzerindeki etkisi, öğrencilerin kavramsal ve işlemsel bilgilerinde karşılaşılan sorunlar ile TYS uygulama sürecinde öğrenciler ile araştırmacı öğretmenin yaşadığı güçlüklerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmış olup araştırmanın nicel kısmı ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen şeklindedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 öğretim yılının güz döneminde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nda öğrenim görmekte olan 54 birinci sınıf üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu kontrol (n=27) ve deney (n=27) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda herhangi bir müdahale yapılmamış, öğretim geleneksel öğretmen merkezli yaklaşımlarla sürdürülmüştür. Deney grubunda ise ters yüz edilmiş sınıf yaklaşımının uygulandığı bir tasarım uygulanmıştır. Öğrenciler ders öncesi içerikle ilgili çalışmalar yapıp konuya hazır halde gelmişler ve öğretimin yüz yüze kısmı öğrencilerin daha aktif olmasını sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constant changes and developments have also changed the expectations of the individual-society from the education-teaching processes. While the traditional approaches in which the student assumes a passive role lose their importance, instead, approaches that care about individual differences, put the student and learning first and take an active role in the learning process, and create interaction-communication opportunities come to the fore. One of these approaches is the flipped classroom (FC) model, which integrates technology into the learning process and allows the classroom process to be structured for more meaningful learning. In this study, it was aimed to reveal the effect of derivative teaching with the FC method on the conceptual and procedural knowledge of Secondary School Mathematics Teaching 1st year students, the problems encountered in the conceptual and procedural knowledge of the students, and the difficulties experienced by the students and the researcher teacher during the FC application process. Mixed research method was used in the study and the quantitative part of the research is in the form of a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The study group of the research consists of 54 first-year college students studying at Kastamonu University Faculty of Education Elementary Mathematics Teaching Program in the fall semester of the 2019-2020 academic year. The study group was divided into two groups as control (n=27) and experimental (n=27). No intervention was made in the control group, and teaching was continued with traditional teacher-centered approaches. In the experimental group, a design in which the flipped classroom approach was applied was applied. The students came ready to the subject after working on the content before the lesson and the face-to-face part of the teaching was structured in a way that would enable the students to be more active.