Yetişkin erkeklerde alt üriner sistem semptomlarının incelenmesi: Yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite ile ilişkisi
Investigation of lower urinary tract symptoms in adult men: Quality of life and physical activity relationship
  1. Tez No: 779756
  2. Yazar: AHMET RAŞİT DEĞİRMENDERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı, yetişkin erkek bireylerde alt üriner sistem semptomlarını (AÜSS) incelemek, semptom ciddiyetinin yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve oturma süresi ile ilişkisini değerlendirmekti. Çalışmaya 279 erkek birey dâhil edildi. Tüm katılımcıların fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. AÜSS Uluslararası İdrar Kaçırma Konsültasyon Sorgulaması-Erkek Alt Üriner Sistem Semptomları ile, yaşam kalitesi King Sağlık Anketi ile, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Oturma süresi dakika olarak kaydedildi. Analiz için Pearson korelasyon testi kullanıldı. Katılımcılar AÜSS varlığı ve semptomları açısından incelendiğinde, ani sıkışma hissi (%40.10), gündüz sık idrara çıkma (%55.60), gece idrara kalkma (%54.10) ve mesaneyi tam boşaltamama hissi (%36.90) şikayetlerinin büyük oranda görüldüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine lower urinary tract symptoms (LUTS) in adult male individuals, to evaluate the relationship between symptom severity and quality of life, physical activity level and sitting time. 279 male individuals were included in the study. The physical and demographic characteristics of all participants were recorded. LUTS with the International Urinary Incontinence Consultation Questionnaire-Male Lower Urinary System Symptoms, quality of life with the King Health Questionnaire, physical activity levels with the International Physical Activity Questionnaire were assessed. The sitting time was recorded in minutes. The Pearson correlation test was used for the analysis. When the participants were examined as the presence of LUTS and symptoms, it was determined that the complaints of urgency (%40.10), frequency (%55.60), nocturia (%54.10) and incomplete emptying (%36.90) were mostly observed.