Motor yağına karıştırılan bor yağı karışımının içten yanmalı motor silindirindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of boron oil mixed with engine oil on internal combustion engine cylinder
- Tez No: 779757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aşınma, içten yanmalı motorlar için en önemli problemdir. Motor içerisinde aşınma miktarı ne kadar az olursa motordan elde edilen performans miktarı da o kadar yüksek olmaktadır. Motor performansının yüksek olması, sürtünerek çalışan motor parçalarının ilk imalat değerlerine en yakın ölçülerde kalması ile mümkündür. Ancak aşınma probleminin önüne geçmek mümkün değildir. Dolayısı ile motor performansını yüksek değerlerde tutmak için motor parçalarında meydana gelen aşınma probleminin geciktirilmesi ya da çalışan motorda aşınmanın onarılabilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Motor parçalarında meydana gelen aşınmanın onarılması, geciktirilmesi ve motor çalışma ömrünün uzatılması amacıyla motor yağı içerisine %15 oranında sıvı bor yağı katkısı karıştırılmıştır. Motor, katkısız ve bor katkılı motor yağları kullanılarak 100'er saatlik çalışmalar sonucunda dinamometrede farklı devirlerde (1500, 1750 ve 2000 dev/dk) yapılan testlerde; güç, tork, özgül yakıt sarfiyatı, egzoz sıcaklığı, motor emisyon değerleri ile ölçülerek çalışma yapılan yağlar analiz edilmiştir. Aynı zamanda yağların DSC, FT-IR ve ICP-MS analizleri yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalarda, güç ve tork değerlerinde artış görülürken, özgül yakıt sarfiyatı ve egzoz sıcaklıklarında azalmalar görülmüştür. O2 emisyonunda artış görülür iken CO, CO2, HC ve NOx emisyonlarında yaklaşık olarak sırasıyla %43, %68, %84 ve %83 en yüksek oranda azalmalar olmuştur. Daha sessiz çalışan motor sayesinde gürültü kirliliği azalırken, motor yağına bor katkısının hem ekonomik hem de çevre ve insan sağlığına olumlu anlamda fayda gösterebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wear is a major problem for internal combustion engines. The less the amount of wear in the engine, the higher the amount of performance obtained from the engine it will be. High engine performance is possible by keeping the friction-operated engine parts remain at the closest measurement to the first production values. However, it is not possible to prevent the wear problem. Therefore, in order to keep the engine performance at high values, there is a need to delay the wear problem in the engine parts or to repair the wear in the running engine. 15% liquid boron oil additive was mixed into the engine oil in order to repair and delay the wear on the engine parts and to extend the engine operating life. In the tests performed on the dynamometer at different revolutions (1500, 1750 and 2000 rpm) after both 100 hours of operation using engine oils, additive-free and boron added; Power, torque, specific fuel consumption, exhaust temperature, engine emission values were measured and the oils used were analyzed. At the same time, DSC, FT-IR and ICP-MS analyzes of the oils were performed. In comparisons, power and torque values increased, specific fuel consumption and exhaust temperatures decreased. While there was an increase in O2 emissions, there were the highest rate of decreases in CO, CO2, HC and NOx emissions by approximately 43%, 68%, 84%, and 83%, respectively. While noise pollution is decreased thanks to the quieter running engine, it has been observed that the addition of boron to the engine oil can positively benefit both economically, and environment and human health in a positive way.