Evaluation of the effect of metalaxyl-M and chlorothalonil against downy mildew in cucumber and investigation of their residues
Metalaxyl-M ve klorothalonil'in salatalıkta mildiyö hastalığına karşı etkisinin değerlendirilmesi ve kalıntılarının incelenmesi
  1. Tez No: 779758
  2. Yazar: SAIFULDEEN JASIM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜRKÖK TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dünya çapında bulunan 30 hıyar türünden biri olan Cucumis sativus L., ekonomik açıdan en önemli olanıdır. Hıyar ve diğer kabakgillerin en zararlı yaprak hastalıklarından biri, Pseudoperonospora cubensis mantarının neden olduğu tüylü küftür. İki aktif bileşen (Chlorothalonil ve Metalaxyl-M) içeren bir ticari fungisitin hıyardaki kalıntı seviyeleri ve bozunma hızı, QuEChERS yöntemi ve HPLC'nin bir kombinasyonu kullanılarak belirlendi. Ayrıca fungisitin etkisi de değerlendirildi. Deneme, Irak'ın doğusundaki Anbar Valiliği'ne bağlı Ramadi şehrinde rastgele blok deseninde tasarlanmış bir serada hıyar mahsulü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Serada yetiştirilen hıyarlarda yüksek oranda metalaksil-M ve klorotalonil kalıntısı olduğu tespit edilmiştir. Mantar ilacının salatalık meyvelerinden tamamen kaybolması için yaklaşık 14 gün gerekli olduğu belirlendi. Klorotalonil ve metalaksil-M'nin geri kazanımları sırasıyla %90,3 ve %86,7 olarak bulundu. Buna ek olarak metalaksil-M ve klorotalonilin yarı ömürleri ise sırasıyla 0,90 ve 0,85 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Cucumis sativus L., one of 30 cucumber species found worldwide, is the most economically significant. One of the most devastating foliar diseases of cucumbers and other cucurbits is downy mildew, caused by the fungus Pseudoperonospora cubensis. Residue levels, and degradation rate of the commercial fungicide including two active ingredients (chlorothalonil and metalaxyl-M) in the cucumber was determined with using a combination of the QuEChERS method and HPLC. Also, the effect of the fungicide is evaluated. The experiment was carried out on the cucumber crop in a greenhouse in the city of Ramadi, Anbar Governorate, eastern Iraq that designed in randomized block design. It was found to have high residue levels of metalaxyl-M and chlorothalonil in cucumbers grown in greenhouse. The fungicide required about 14 days to completely fade from the cucumber fruits. The recoveries of chlorothalonil and metalaxyl-M were 90.3 and 86.7%, respectively. The half-lives of metalaxyl-M and chlorothalonil were detected as 0.90 and 0.85, respectively.