Bentonit kilin motor yağını adsorbe etme kapasitesinin araştırılması
Investigation of engine oil adsorbing capasity of bentonite clay
  1. Tez No: 717141
  2. Yazar: MUJGAN BURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmada bentonit kilinin atık yağlardan motor yağının adsorbe etme kapasitesi araştırılmıştır. Kil ile yapılan adsorpsiyon çalışmalarında; pH, sıcaklık, tane boyutu ve ağırlık değişkenleri incelenmiştir. pH çalışmasında; 30 g bentonit kili HCl çözeltisi ile karıştırılıp pH 5,04-7,02-9,14'e ayarlanmıştır. Sıcaklık çalışmasında; 2,5 g bentonit kilinin 10 ml motor yağını adsorbe etme kapasitesi 30, 40 ve 50℃'ye ayarlanan sıcaklık koşullarında yapılmıştır. Tane boyutu çalışmasında; 30 g bentonit ufalanmış ve 0,5 mm ve 2 mm'lik boyutları incelenmiştir. Ağırlık çalışmasında ise; kil 0,5-1-2,5-5 g şeklinde tartılarak 10 ml motor yağını tutma miktarları ölçülmüştür. Sonuçlara göre bentonit kilinin motor yağını adsorbe etme kapasitesi %17-75 arasında değişim göstermiş olup, en fazla adsorpsiyonun tane boyutunun 0,5 mm boyutunda %75 olarak elde edilmiştir. Önemli diğer bir bulgu da adsorpsiyonun ortam sıcaklığının artmasıyla azalması olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, the adsorbing capacity of bentonite clay from motor oil was investigated, In adsorption studies with clay; pH, temperature, particle size and weight variables were investigated. In pH study, 30 g bentonite clay was mixed with HCL solution and adjusted to pH 5.04, 7.02 and 9.14. In temperature study, the adsorbing capacity of 2.5 g of bentonite clay to 10 ml of motor oil was made under temperature conditions set at 30, 40 and 50℃. In the grain size study, 30 g of bentonite clay was crushed, and 0.5 mm and 2 mm dimensions were investigated. In weight training, clay was weighed as 0.5, 1, 2.5, 5 g and the holding amount of 10 ml engine oil was measured. According to the results, The adsorption capacity of bentonite clay was measured between 17 and 75%. The highest adsorption capacity of bentonite clay was measured as 75% at the 0.5 mm particle size. Additional an important data is that the decreasing of adsorption capacity was increasing with temperature of environment.