Zerdeçal içeren pediyatrik gummy formülasyonu geliştirilmesi
Development of gummy formulation containing turmeric
- Tez No: 779761
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gummy dozaj formu pediyatrik hastalarda sağladığı uygulama kolaylığı nedeniyle diğer oral dozaj formlarına göre daha avantajlıdır. Ekonomik olarak düşük maliyetli ve kolaylıkla bulunabilen jelatin ve gliserin ile hazırlanabilen gummyler, şu ana kadar birçok çalışmada farklı etken maddeler kullanılarak hazırlanmıştır. Gummy dozaj formları farklı tatlandırıcı ve aromalar eklenerek kötü tada sahip ilaçları bile çocukların rahatlıkla kullanabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, acımtırak tada sahip kurkumin etken maddesi kullanılarak pediyatrik hastalar için boğaz ağrısında kullanılabilecek gummy formülasyonunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapay tatlandırıcı ve aroma verici maddeler kullanılmadan sadece bal kullanılarak kurkuminin sahip olduğu kötü tat maskelenerek çocukların kullanılabileceği gummy formülasyonları denenmiştir. İlk olarak ksantan gum ile formüle edilen gummyler, daha sonra farklı distile su oranlarında denenerek, istenen akışkanlığa sahip karışım elde edilmiştir. Daha sonra bu formülasyon ile hazırlanan gummyler 37˚C'de 900 ml ultra saf su ortamında, 50 rpm'de salım hızı testine tabi tutularak, belirli aralıklarla örnekler alınmıştır. Salım hızı testinden elde edilen örnekler, yüksek basınçlı sıvı kromatografisinde analiz edilmiştir. Hazırlanan gummy içindeki kurkuminin gummynin erimesiyle ağız içinde dağılarak etki gösterebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Hazırlanan formülasyonun pediyatrik hastalarda boğaz ağrısında kullanılarak, gargara ve spreylere alternatif olması beklenmektedir. Hazırlanan formülasyon sadece kurkumin için değil başka etken madde içeren ilaçlar için de gummy formülasyonu geliştirilmesine olanak sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gummy dosage form is advantageous than other oral dosage forms due to easy of use in pediatric patients. Till now, Gummies containing gelatin and glycerin that are low-cost and readily available, were prepared by using different active pharmaceutical ingredient in different studies. Children can use drugs that have bad taste by adding different sweeteners and flavors to gummies. In this study, we aimed to develop a formulation containing bitter taste curcumin for pediatric patients who have sore throat. Gummy formulations containing honey were developed wihout using artificial sweeteners and flavors. Firstly, gummies were formulated by using xanthan gum, then by preparing gummies at different ratios of the distilled water, the mixture at the desired viscosity was obtained. Later, gummies prepared by using this formulation were tested for drug releasing rate in 900 ml of ultra pure water medium at 37˚C, 50 rpm and samples were taken from medium at regular intervals. The samples obtained from release rate test, were analyzed in high pressure liquid chromatography. It was concluded that curcumin disintegrates in the mouth and can show an effect by melting of the gummy. It is expected that the prepared formulation will be an alternative to gargles and spreys for pediatric patients having sore throat. It is considered that the prepared formulation gives an oppurtunity to develop gummy formulation containing not only curcumin but also other pharmaceutical active ingredients.