Zencefil, zerdeçal ve safran içeren keçiboynuzu gamı kaplamasının elma ve muz örneklerinin raf ömrü üzerine etkisi
The effects of locust bean gum with turmeric, ginger and saffron on the shelf life of apple and banana samples
- Tez No: 809039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, dilimler haline getirilen elma ve muz meyvelerinin muhafaza süresinin artırılması amacıyla keçiboynuzu gamının (KBG) doğal antioksidan özelliklere sahip zencefil (Zingiber officinale), zerdeçal (Curcuma longa) ve safran (Crocus sativus) baharatlarının farklı oranlarda hazırlanan kaplama malzemeleri kullanılmıştır. 16 adet dilimlenmiş taze elma ve muz örneklerine 5 farklı örnekleme günlerinde (0, 1, 3, 5 ve 7. gün), tekstür profil analizi (TPA), renk analizi, toplam fenolik madde tayini (TFM), antioksidan aktivitesi tayini (DPPH) ve pH tayini yapılmıştır. Elma örneklerinde 5. gün sonunda enzimatik kararma ve yumuşama meydana geldiği için 5 günden sonra analizler kayıt altına alınmamıştır. Yapılan analizlerde 1gr zencefil + 2gr KBG ile kaplanan elma örneğinde, diğer elma örneklerine göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Muz örneklerinde ise, 1gr zencefil + 2gr KBG ve 0,5gr safran + 1gr KBG ile kaplanan örneklerde 7 günlük değerlendirme yapılmıştır. Diğer muz örneklerinin enzimatik kararma ve yumuşama nedeniyle 5 günden sonra analizi yapılmamıştır. Elde edilen sonuçlarda zencefilli keçiboynuzu gamı ile kaplamanın, safranlı keçiboynuzu gamı ile kaplamaya göre dilimlenmiş muzda fiziksel ve kimyasal olarak daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the coating material obtained by mixing locust bean gum (LBG) with ginger (Zingiber officinale), turmeric (Curcuma longa) and saffron (Crocus sativus) spices were applied in different quantities in order to increase the shelf lives of the fresh sliced apples and bananas. Texture profile analysis (TPA), color analysis, total phenolic content determination (DPPH) and pH of 16 sliced fresh apple and banana samples were carried out during 5 different sampling days (0, 1, 3, 5 and 7th). Because softening and enzymatic darkening were observed in the apple samples after the fifth day, results of the analysis of apple samples which were obtained after the fifth day of treatment did not take into consideration. In the analyses performed, better results were obtained in the apple sample coated with 1 g of ginger + 2 g of KBG than in the other apple samples. In the banana samples, 1 g of ginger + 2 g of KBG and 0.5g of saffron + 1 g of KBG coated samples were evaluated for 7 days. Other banana samples were not analyzed after 5 days due to the enzymatic darkening and softening. In the results obtained, it was determined that the coating with ginger locust bean gum was physically and chemically more effective on the sliced bananas than coating with saffron locust bean gum.