Ortaokullarda görev yapan öğretmenler ve yöneticilerin rehber öğretmen/psikolojik danışman hakkındaki görüşleri
Opinions of teachers and administrators working in secondary schools about the guidance teacher/psychological counselor
- Tez No: 779767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokulda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin rehber öğretmen/psikolojik danışman hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Olgubilim deseninin kullanıldığı çalışma grubunu 40 öğretmen ve 25 yönetici olmak üzere toplamda 65 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veri toplama aracından elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda öğretmen ve yöneticilerin genel olarak; rehber öğretmen/psikolojik danışman kavramına ilişkin olumlu bir görüşe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra olumsuz görüşlerin olduğu da görülmüştür. Öğretmenler“rehber öğretmen/psikolojik danışmanı”destekleyen, yol gösteren, kolay iletişim kurulan, problem çözen kişi olarak tanımlamaktadır. Yöneticiler ise benzer şekilde kolay iletişim kurulan, psikolojik destek veren, yol gösteren, destekleyen ve problem çözen kişi olarak tanımladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak hem öğretmen hem de yöneticilerin rehber öğretmen/psikolojik danışmana ilişkin görüşlerine bakıldığında, çalışma koşullarının farklı olmasına, okula katkı sağlamamasına ve bu öğretmenlerin okul içinde görev ve sorumluluklarının azlığına vurgu yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the opinions of teachers and administrators working in secondary schools about the guidance teacher/psychological counselor. The research was carried out in the 2020-2021 academic year. The study group, in which the phenomenology pattern is used, consists of a total of 65 participants; 40 teachers and 25 administrators. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool in the research. The data obtained from the data collection tool were subjected to content analysis. As a result of the analysis, it was concluded that teachers and administrators in general; had a positive opinion about the concept of guidance teacher/psychological counselor. In addition, it was observed that there were negative opinions as well. Teachers define“guidence teacher/psychological counselor”as supporting, guiding and problem solving agents with easy communication. As for the administrators, it was concluded that the administrators define them as people who communicate easily, provide psychological support, guide and solve problems. In general, when the views of both teachers and administrators on the guidance teacher/psychological counselor are examined, it is seen that they emphasize the different working conditions, the lack of contribution to the school, and the lack of duties and responsibilities of these teachers in the school.