Ortaöğretim kurumlarında görev yapan eğitimcilerin uyuşturucu ile mücadelede etkinlik düzeyleri
The Opinions of guide teachers, classroom guide teachers and school administrators who wera working in secondary schools about their levels of effectiveness in the struggle against the drug abuse
- Tez No: 81973
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUDİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan yöneticilerin, rehber öğretmenlerin ve sınıf rehber öğretmenlerinin uyuşturucu ile mücadelede etkililik düzeylerine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni Ankara ili Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle ilçelerinde görev yapan 47 rehber öğretmen, 2009 sınıf rehber öğretmeni ve 244 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Rehber öğretmenler ve yöneticilerden örneklem alınmamış, sınıf rehber öğretmenlerinden random yöntemi ile belirlenen 10 okulda çalışan 204 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin tümü araştırmacı tarafından geliştirilen ve rehber öğretmenlere, sınıf rehber öğretmenlerine ve yöneticilere uygulanan anket aracılığı ile elde edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü deneklerin kimlik bilgilerine ilişkin altı maddeden oluşmaktadır, ikinci bölümde deneklerin uyuşturucu maddeler ile mücadele etkinlikleri hakkındaki görüşlerine ilişkin 44 soru yer almaktadır. Ankette beşli dereceleme ölçeği kullanılmıştır. 244'ü okul yöneticisi, 204 'ü sınıf rehber öğretmeni, 47 'si rehber öğretmen olmak üzere toplam 495 anket uygulanmış, 215 okul yöneticisi, 202 smıf rehber öğretmeni ve 40 rehber öğretmenin anketi geçerli görülmüştür. Toplanan veriler SPSS bilgisayar paket programı kullanılarak işlenmiştir. Sonuçlar soru bazmda frekans, yüzde, ağırlıklı ortalamalar şeklinde özetlenip yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada dört alt probleme cevap aranmıştır. Birinci alt probleme ilişkin bulgulara göre; rehber öğretmenler, smıf rehber öğretmenleri ve yöneticiler uyuşturucu maddeler hakkında sahip oldukları bilginin“orta”düzeyde olduğunuIV belirtmişlerdir. Bununla birlikte kadın eğitimciler, ergenlik çağmda çocuğu olmayan, 21-25 yaş grubunda olanlar ve 1-5 yıllık İademe sahip olanlar, Altmdağ semtinde görev yapan eğitimciler kendilerinin uyuşturucu maddeler hakkında daha bilgili olduklarım ifade etmişlerdir. ikinci alt probleme ilişkin bulgulara göre; rehber öğretmenler, smıf rehber öğretmenleri ve yöneticiler uyuşturucu maddeleri ve bağımlıları tanımada kendilerini“az”düzeyde bilgili bulduklarım belirtmişlerdir. Öte yandan kadın eğitimciler, ergen çocuğu olmayanlar, 21-25 yaş grubunda olanlar, 1-5 yıllık kıdeme sahip olanlar, Keçiören semtinde görev yapanlar uyuşturucu maddeleri ve kullananları tanımada kendilerini daha bilgili bulduklarını ifade etmişlerdir. Üçüncü alt probleme ilişkin bulgulara göre; rehber öğretmenler, smıf rehber öğretmenleri ve yöneticiler uyuşturucu ile mücadele etkinlikleri düzenlemede kendilerinin“az”düzeyde etkili olduklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte erkekler, ergen çocuğu olanlar, 36 yaş ve üstü grupta bulunanlar, 16 yıl ve üstü kıdemi olanlar, Altındağ ve Çankaya semtlerinde görev yapanlar kendilerini daha etkili bulmaktadırlar. Dördüncü alt probleme ilişkin bulgulara göre; rehber öğretmenlerin, okul yöneticileri ve smıf rehber öğretmenlerine göre, hizmetiçi eğitim kurslarına katılmada, uyuşturucu ile mücadele etkinliklerinde öğrencilerle işbirliği yapmada, etkinliklerde görev almada daha istekli oldukları ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak; eğitimcilerin uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda ciddi bilgi gereksinimleri olduğu ve okullarda uyuşturucu ile mücadele etkinliklerine yeterince önem verilmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research was to investigate the opinions of guide teachers, classroom guide teachers and school administrators who were working in secondary schools about their levels of effectiveness in the struggle against the drug use. The population of the research was comprised of 47 guide teachers, 2009 classroom guide teachers and 244 school administrators (principals and deputy principals) working in Çankaya, Mamak, Altuıdağ, Keçiören and Yenimahalle districts of Ankara province. All of the guide teachers and administrators and 204 persons among the classroom guide teachers, working in ten randomly specified schools were included in the sample. The data were obtained through a questionnaire developed and applied to guide teachers, classroom guide teachers and administrators by the researcher. The questionnaire was composed of two parts. The first part consisted of six items related to personal information about subjects. In the second part, there were 44 questions related to the opinions of the subjects about the activities for struggling against drug abuse. In the questionnaire a five point ranking scale was used. The questionnaire was applied to a total of 495 subjects among which 224 were school administrators, 204 were classroom guide teachers and 47 were guide teachers; and responses of 215 school administrators, 202 classroom guide teachers and 40 guide teachers were considered as valid. The data collected were analyzed by means of SPSS package program. The results were summarized and attempted to interpret on item base in forms of frequencies, percentages and weighted averages.VI Answers for four sub-problems were sought in the research. According to the findings related to the first sub-problem; guide teachers, classroom guide teachers and administrators stated that the knowledge they had about drugs was at“mean”level. Nevertheless, among them the females, those not having an adolescent son or daughter, those between 21 and 25 years of age, those with an experience between 1 and 5 years, and those who were working in Altındağ district stated that they were more knowledgeable about drugs. According to the findings related to the second sub-problem; guide teachers, classroom guide teachers and administrators stated that they considered their knowledge of recognizing the drugs and addicts as at“low”level. On the other hand, among them the females, those not having an adolescent son or daughter, those between 21 and 25 years of age, those with an experience between 1 and 5 years, and those who were working in Keçiören district stated that they were more knowledgeable about recognizing the drugs and addicts. According to the findings related to the third sub-problem; guide teachers, classroom guide teachers and administrators stated that yhey were effective at“low”level in organizing activities for struggling against drug abuse. Nevertheless, among them the males, those having an adolescent son or daughter, those in“36-year-old and over”age group, those with an experience of 16 years and over, and those who were working in Altındağ and Çankaya districts considered themselves as being more effective. According to the findings related to the third sub-problem; it was revealed that compared to school administrators and classroom guide teachers, guide teachers were more inclined to attend in-service training courses, to co-operate with students in activities for struggling against drug use, and to take part in activities.vu In conclusion; it was observed that educators needed critical knowledge about drug addiction, and the activities for struggling against drug use were not adequately emphasized in secondary schools.