Okul liderliğinin öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of school leadership on teachers' perceptions of organizational justice and organizational citizenship behavior: A meta-analysis study
  1. Tez No: 779776
  2. Yazar: ÖZGE GÜCÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ÇOĞALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, okul yöneticilerinin göstermiş oldukları liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık algıları üzerindeki etkisini meta- analiz yöntemiyle belirlemektir. Meta-analize dâhil edilecek araştırmaları belirlemek için YÖK Tez Tarama sistemi, ULAKBİM, Dergipark, Google Akademik, EBSCO, SOBİAD, ASOS veri tabanları incelenerek literatür taraması gerçekleştirildi. Geliştirilen tarama stratejisiyle okul liderliği ile örgütsel adalet arasındaki ilişkiye yönelik 44, okul liderliği ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiye yönelik ise 38 araştırmaya ulaşıldı. Çalışmaya dâhil edilen veriler Excel programına aktarıldıktan sonra Comprehensive Meta-Analysis programında analizler yapıldı. Tüm meta-analizlerde rassal etki modeli temel alındı. Okul liderliğinin örgütsel adalet algıları ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki ortalama etki büyüklüğünde liderlik stilleri, okul kademesi ve yayın türü değişkenleri için moderatör analizi gerçekleştirildi. Elde edilen bulgulara göre okul liderliğinin öğretmenlerin örgütsel adalet algıları üzerinde geniş düzeyde bir etkiye sahip olduğu tespit edildi [r = .58]. Çalışmanın moderatör değişkeni olan liderlik stillerinin örgütsel adalet algısı üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to identify the effect of school managers' leadership behaviours on teachers' organizational justice and organizational citizenship via meta-analysis method. In addition, YÖK Thesis Scanning System in which academic studies in Turkey were archived and ULAKBİM data base, Dergipark, Google Academic, EBSCO, SOBİAD, ASOS data base were analysed and literature search was conducted. Thanks to advanced scanning strategy, 44 researches about the relationship between school leadership and organizational justice and 38 researches about the relationship between school leadership and organizational citizenship behavior were reached. The study was transferred to the Comprehensive Meta-Analysis Pragramme after being transferred to Excel and was analysed. All meta-analyses were based on the random effects model. A moderator analysis was conducted for the variables of leadership styles, education level and publication type with the average effect size on school leadership's perceptions of organizational justice and organizational citizenship behaviors. According to the discovery by the meta-analysis it has been understood that school leadership has a big effect on the teachers' organizational justice perception [r = .58].