Plasmonic enhancement in molecular fluorescence of natural curcumin dye with silver nanoparticles: Synthesis & biological application
Gümüş nanopartiküller ile doğal kurkumin boyasının moleküler floresansında plazmonik iyileştirme: Sentez ve biyolojik uygulama
  1. Tez No: 779777
  2. Yazar: HUDA ZAKI ABDULRAHMAN AL-SADOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalıĢmada, sıvı puls lazer ablasyon tekniği kullanılarak gümüĢ nanoparçacıklar hazırlanmıĢtır. GümüĢ nanoparçacıklara belirli konsantrasyonlarda kurkumin eklenmesinin optik ve yapısal özellikler üzerindeki etkisi, spektroskopik teknikler, X-ıĢını kırınımı (XRD) ve alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile incelenmiĢtir. GümüĢ nanopartiküllerin ve kurkuminin kızılötesi sonuçları ve biyolojik aktivitesi iki tür bakteri üzerinde araĢtırıldı. Sonuçlar, kurkumin konsantrasyonundaki artıĢın, görsel özelliklerin iyileĢtirilmesinin nedeni olduğunu göstermiĢtir. GümüĢ nanoparçacıklar için yüzey plazmon rezonans yoğunluğunu arttırmak, nanoparçacıkların oluĢumunun artmasına ve floresansın iyileĢtirmesine neden olmuĢtur. 2927 cm-1 bölgesindeki titreĢim frekansı aromatik C–H grubuna aittir ve bu sonuç, kurkuminin bir örtücü madde olarak hareket ettiğini doğrular. GümüĢ nanoparçacıkların ve gümüĢ nanoparçacıklar ile kurkuminin bir melezinin X-ıĢını kırınım çalıĢması yapıldı. GümüĢ nanoparçacıkların X-ıĢını kırınım sonuçları, kristal sistemin kübik ve polikristal olduğunu ve gümüĢ için uluslararası standart kartlarla tamamen aynı olan birkaç açının kaydedildiğini gösterdi. Bu tezde iki tür bakteri (E. coli, Staphylococcus aureus) üzerinde biyolojik uygulama incelenmiĢ ve sonuçlar en yüksek bakteri inhibisyonunun hibrit numunede olduğunu göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles were prepared using the liquid pulse laser ablation technique. The effect of adding curcumin at certain concentrations to silver nanoparticles on the optical and structural properties was inspected by spectroscopic techniques, X-ray diffraction (XRD), and field emission scanning electron microscopy (FESEM). The infrared results and biological activity of silver nanoparticles and curcumin were investigated on two types of bacteria. The results indicated that the increase in curcumin concentration was the reason for the improvement of visual properties. Increasing the surface plasmon resonance intensity for silver nanoparticles resulted in increased formation of nanoparticles and improved fluorescence. The vibrational frequency in the region of 2927 cm-1 belongs to the aromatic C–H group, and this result confirms that curcumin acts as a covering agent. X-ray diffraction studies of silver nanoparticles and a hybrid of silver nanoparticles and curcumin were performed. The X-ray diffraction results of silver nanoparticles were proven that the crystal system is cubic and polycrystalline, and several angles that are completely identical to the international standard cards for silver were recorded. In this thesis we studied the biological application on two types of bacteria (E. coli, Staphylococcus aureus) and the results showed that the highest bacterial inhibition was in the hybrid sample.