Amino ferrosen içeren boronik asitlerin DFT yaklaşımı ile spektroskopik analizi ve in silico modellemesi
Spectroscopic analysis of boronic acids containing aminoferrocene by DFT approach and in silico modeling
  1. Tez No: 779778
  2. Yazar: USMAN MUHAMMAD SANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada sentezlenmiş amino fenil boronik asit esterleri ((2) ve (3)) ve onların boranik asit sübstitüentli (2‵) ve (3‵) hipotetik kompleksleri hesapsal olarak incelendi. Tüm kompleksler DFT-B3LYP/GEN seviyesinde optimize edildi. Ferrosen boranik asit esterli kompleksler için gaz fazda optimizasyonu ile moleküler yapıları, spektroskopik özellikleri (IR, 1H-NMR ve 13C-NMR), moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritaları ve bazı moleküler özellikleri hesaplandı. (2), (3) ve (2‵), (3‵) komplekslerinin doğrusal olmayan optik özellikleri (NLO) ve ışık yayma (OLED) özellikleri referans madde kıyası ile kıyaslandı. Ferrosen komplekslerinin antikanser aktivitelerini tahmin etmek için Burkitt'inlenfoma (BL) hücre dizisi, insan yumurtalık karsinomu hücre dizisi ve insan T lenfosit hücre dizisine karşı docklandı. NLO ve OLED özellklerinin referans maddelerden daha avantajlı olduğu hesaplandı. Moleküler docking çalışmalarına göre, diboranik asit esterli ferrosen komplekslerinin monoboranik asit esterli türevlerine nazaran daha yüksek aktivite sergilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesized amino phenyl boronic acid esters ((2) and (3)) and their hypothetical complexes with boranic acid substituents (2‵) and (3‵) were analyzed computationally. All complexes were optimized at the DFT-B3LYP/GEN level. For ferrocene boranic acid ester complexes, their molecular structures, spectroscopic properties (IR, 1H-NMR and 13C-NMR), molecular electrostatic potential (MEP) maps and some molecular properties were calculated by gas phase optimization. The nonlinear optical properties (NLO) and light emitting (OLED) properties of complexes (2), (3) and (2'), (3') were compared with reference material comparison. To predict the anticancer activities of ferrocene complexes, they were docked against Burkitt's lymphoma (BL) cell line, human ovarian carcinoma cell line and human T lymphocyte cell line. NLO and OLED properties were calculated to be more advantageous than reference materials. According to molecular docking studies, ferrocene complexes with diboranic acid ester were found to exhibit higher activity than monoboranic acid ester derivatives.