Samsun şehir merkezinde ağır metal kirliliğinin yol tozları yardımıyla belirlenmesi
Determination of heavy metal pollution in Samsun city center with the help of road dust
  1. Tez No: 779785
  2. Yazar: ŞEYMA NUR İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kentsel hava kalitesinde tanımlanan bileşiklerin çeşitlerindeki ve sayısındaki devamlı artış daha fazla hava kirleticisi ortaya çıkarmaktadır. Hava kirliliği, ekosistem ve canlı varlıkların yaşamsal eylemlerini etkileyen önemli bir etmendir. Solunabilir partikül madde için hava kirliliğini oluşturan bileşenler arasında ağır metaller bulunur. Farklı kaynaklara sahip olmalarına rağmen birikme kabiliyetlerinin diğer kirleticilere göre biraz daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebepten ötürü özellikle yol tozu olmak üzere şehir merkezlerinde oluşan ağır metaller yüksek oranlarda bulunabilir. Bu çalışma kapsamında Samsun şehir merkezindeki 5 farklı bölgeden toplanan yol tozu numunelerindeki ağır metal kaynaklarının ve seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Cr ve Ni sanayi kaynaklı, Cu, Pb, Zn ve S trafik kaynaklı, Co, Mn ve K elementlerinin ise kentsel alanlar kaynaklı olarak yüksek konsantrasyona ulaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in the variety and number of compounds identified in urban air quality reveals more air pollutants. Air pollution is an essential factor affecting the vital actions of ecosystems and living beings. For respirable particulate matter, heavy metals are among the components that make up air pollution. Although they have different sources, it is known that their accumulation ability is slightly higher than that of other pollutants. For this reason, heavy metals formed in urban centers, especially road dust, can be found at high rates. Within the scope of this study, it was aimed to determine the sources and levels of heavy metals in road dust samples collected from 5 different regions in Samsun city center. It was found that Cr and Ni are from industrial sources, Cu, Pb, Zn, and S are from traffic sources, while Co, Mn, and K elements reach high concentrations from urban areas.