Konya Şehir Hastanesi endoskopi ünitesine başvuran hastalarda kolonoskopi hazırlığında barsak temizliğine etki eden faktörler ve beslenme bilgi düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting bowel cleansing in preparation for colonoscopy in patients admitted to the Konya city Hospital endoscopy unit and its relationship with the level of nutrition knowledge
  1. Tez No: 779814
  2. Yazar: EMİNE TUĞÇE YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ, DOÇ. DR. GÜRCAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda Konya Şehir Hastanesi Endoskopi Ünitesine başvuran hastalarda bağırsak temizliğine etki eden faktörlerin ve beslenme bilgi düzeyi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.11.2022- 01.01.2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi endoskopi ünitesine başvuran 296 kişiye; kendi hazırladığımız 25 soruluk sosyodemografik anket formu, 20 soru Temel Beslenme, 12 soru Besin Tercihi alt grupları olmak üzere toplamda 32 sorudan oluşan Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) ölçeği anketi uygulandı. 18 yaş üstü, çalışmaya katılmayı kabul eden, irritable bağırsak sendromu olmayan, bilinen kolon kanseri öyküsü olmayan, pskiyatrik hastalık öyküsü olmayan, nörolojik ve bilişsel olarak soruları cevaplama yeterliliğinde olan hastalar çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler Statistical Packet for The Social Science (SPSS) 21.0 programı kullanılarak yapıldı.Bulgular: Çalışma 21-84 yaş arası toplam 296 kişiyle tamamlandı. Katılımcıların yaşlarının ortanca değeri 54 idi. Katılımcıların %48,3'ü (n=143) kadın, %51,7'si (n=153) erkekti. Hastaların kolonoskopi kalite göstergeleri incelendiğinde %18,9 (n=56) hastada BBPS puanı 5'in altındaydı. %78,7(n=233) hastanın çekal entübasyonu yapıldı. %20,3 (n=60) hastada polip saptandı. %15,2 (n=45) hastada polipektomi işlemi yapıldı. Kolonoskopi işlem sürelerine bakıldığında %81,1 (n=240) hastanın işlem süresi 20 dakikadan kısaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the factors affecting bowel cleansing and its relationship with the level of nutrition knowledge in patients who applied to the Konya City Hospital Endoscopy Unit. Materials and Methods: In this study, 296 people who applied to Konya City Hospital endoscopy unit between 01.11.2022 and 01.01.2023; A sociodemographic questionnaire of 25 questions, which we prepared ourselves, 20 questions of Basic Nutrition and 12 questions of Food Preference subgroups, a total of 32 questions, the Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBİD) scale questionnaire was applied. Patients over the age of 18, who agreed to participate in the study, who did not have irritable bowel syndrome, no known history of colon cancer, no history of psychiatric disease, and who were neurologically and cognitively competent to answer the questions were included in the study. Statistical analyzes were performed using the Statistical Packet for The Social Science (SPSS) 21.0 program. Results: The study was completed with a total of 296 individuals between the ages of 21-84. The median age of the participants was 54. 48.3% (n=143) of the participants were female and 51.7% (n=153) were male. When the colonoscopy quality indicators of the patients were examined, the BBPS score was below 5 in 18.9% (n=56) patients. Cecal intubation was performed in 78.7% (n=233) of the patients. Polyps were detected in 20.3% (n=60) patients. Polypectomy was performed in 15.2% (n=45) patients. Considering the colonoscopy procedure times, the procedure time of 81.1% (n=240) patients was less than 20 minutes.