Çelik malzemeli tanıtım binalarının taşıyıcı sistemlerinin incelenmesi
Investigation of structural systems of steel information buildings
  1. Tez No: 779813
  2. Yazar: ARDA FİLİBELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mimarlıkta malzemelerin farklı tasarım fikirlerinde kullanılması yapılara veya binalara karakteristik özellikler kazandırmıştır. Bu karakteristik özellikler ile birlikte insanların etkileşimi arttırılmaya çalışılmıştır. Bu konuda birçok örneğe sahip tanıtım binaları öne çıkmıştır. Tanıtım binalarının insanlar ile iletişimi diğer binalar ile karşılaştırıldığında daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenden dolayı tanıtım binalarının tasarımları dikkat çekici özelliklere sahip olmuştur. Özelliklerinden dolayı tasarımlarında farklı teknikler kullanılması olasıdır. Malzeme tercihi ile birlikte tanıtım binaları dayanıklı ve içerisinde barındıracağı mekanların düzenli bir taşıyıcı sisteme sahip olması gerekir. Özelliklerinden dolayı tanıtım binalarında çelik malzemesi, taşıyıcı sistemlerinde ve bağlantı noktalarında diğer malzemelerden daha fazla tercih edilmektedir.“Çelik malzemeli tanıtım binalarının taşıyıcı sistemlerinin incelenmesi”isimli akademik tez çalışmasında; Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölüm olan“tanıtım, tasarımsal gelişmeler”bölümde, tanıtım binalarının nasıl oluşturulduğu ve tanıtım binaları hakkında genel bilgileri anlatılmaktadır. Üçüncü bölüm olan ve“Tanıtım binalarının tasarım gerekliliğine göre taşıyıcı sistemlerinin şekillenmesi”başlığına sahip bölümde; tanıtım binalarının insanların dikkatini çekecek bir tasarımsal formun taşıyıcı sistem ile birlikte uyum içerisinde çalışacak bir sistem bütünü oluşturma süreçleri incelenmiştir. İnceleme sürecinde taşıyıcı sistemlerin tasarıma etkisi anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm olan“örneklerin incelenmesi ve karşılaştırılması”bölümde; dünya genelinde tanıtım binalarının mimari detayları incelenmiştir. İnceleme 10 farklı bina örneği ile gerçekleştirilmiştir. İncelenen örnekler karşılaştırılmıştır. Son bölüm olan“sonuç”bölümünde yapılar incelenerek günümüzde inşa edilecek olan tanıtım binalarının çelik malzeme ile tasarlanacak taşıyıcı sistemleri için çıkarımlar elde edilmiştir. Elde edilen çıkarımlar doğrultusunda çelik malzemenin kullanıldığı bir taşıyıcı sisteme sahip proje önerisi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of materials in different design ideas in architecture has given buildings or buildings characteristic features. With these characteristic features, the interaction of people has been tried to be increased. Information buildings with many examples have come to the fore in this regard. It has been observed that the communication buildings with people are more common when compared to other buildings. For this reason, the designs of the information buildings have had remarkable features. Due to their characteristics, it is possible to use different techniques in their designs. Along with the choice of material, the information buildings should be durable and the spaces they will house should have a regular structural system. Due to its properties, steel material is preferred more in information buildings than other materials in structural systems and connection points. In this academical study titled“Investigation of steel structural systems of information buildings”In the first chapter, the aim, scope and working method of the study are explained. In the second chapter,“description, design developments”, how the information buildings were created and general information about the information buildings are explained. In the third section, which is titled“Shaping the structural systems according to the design requirements of the information buildings”; The process of creating a system that will work in harmony with the structural system of a design form that will attract people's attention of information buildings has been examined. In the review process, the effect of structural systems on the design is explained. In the fourth chapter,“examination and comparison of samples”; Architectural details of information buildings around the world were examined. The examination was carried out with 10 different building samples. Examined samples were compared. In the last section, the“result”section, the structures were examined and inferences were obtained for the structural systems to be designed by using steel materials for the information buildings to be built today. In line with the inferences obtained, a project proposal with a structural system using steel material was carried out.