Çanakkale Boğazı ve Kuzey Marmara Denizi'nde istiridyenin (Ostrea edulis L., 1758) gelişimi
Investigations on the live weight and on the growth increment of (Ostrea edulis) in the Dardanelles and in the Northern part of sea of Marmara was conducted
- Tez No: 77982
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KEMAL ORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, Çanakkale Boğazı'nda ve Kuzey Marmara Deniz'inde O. edulis'in L 1758 doğal sulardaki ağırlık- uzunluk gelişimi araştırılmıştır. Araştırmada y = a. xb şekline kolayca dönüşebilen log y = log a + log b. x logaritmik regresyon modeli kullanılarak, O. edulisln biyometrik değişkenleri arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Çanakkale Boğazı'nda büyütülen küçük boydaki O. edulis' lerin gelişiminin hızlı olduğu belirlenmiştir. Kuzey Marmara Denizi'nde gelişim hızının daha yavaş olduğu fakat bunun yanında ölüm oranları ilk aylarda yüksek daha sonraki aylarda farklılık göstererek devam etmiştir. Ağırlık uzunluk ilişkisinde sürekli artış görülmüştür. Fakat uzunluktaki artışta değişiklikler olurken ağırlık artışı süreklilik göstermiştir. İlişkilerin pozitif olduğu belirlenmiştir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations on the live weight and on the growth increment of Ostrea edulis L. 1758 in the Dardanelles and in the North Sea of Marmara. In this study, the growth of Ostrea edulis L 1758, the weight - length under natural conditions in the Dardanelles and in the Northern parts of the Sea of Marmara was conducted. In this research, log y = log a + log b.x logarithmic regression model which could easily be turned into y = a. xb was used for the biometric changes of O. edulis. The growth increment in the Dardanelles was much better than in the Northern Sea of Marmara. The growth increment of the smaller oysters was good in the Dardanelles the mortality rate being more in the Northern Sea of Marmara. In the beginning of the sampling period the mortality in the Dardanelles was higher than in the Northern part of the Sea of Marmara. The relationship between the weight - length showed a continous increment during the sampling period. Compared with the weigth increment, the length - growth increment was changeable. As a result of the statistic analysis the growth of O. edulis showed allometrie. 72