Modeling and solving dynamic lot sizing problems under different production environment
Farklı üretim ortamlarında dinamik parti büyüklüğü belirleme problemlerinin modellenmesi ve çözümü
  1. Tez No: 779846
  2. Yazar: BURCU KUBUR ÖZBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, endüstrilerde karşılaşılan yaygın parti büyüklüğü ve çizelgeleme problemlerini ele almaktadır. Bu problemlerden Genel Parti Büyüklüğü ve Çizelgeleme Problemi (GPBÇP) araştırmacılar tarafından oldukça ilgi görmüştür. Bu doktora çalışmasının ilk amacı GPBÇP 'ni çözmek için yeni Tavlama Benzetimi (TB) tabanlı hibrit yaklaşımlar önermektir. İlk olarak, küçük boyutlu GPBÇP'ni çözmek için Karışık Tamsayı Programlama (KTP) modeli verilmiştir. Daha sonra, büyük boyutlu problemlerin çözümü için TB algoritması ve KTP modelini entegre eden bir matsezgisel tasarlanmıştır. Önerilen matsezgisel yaklaşım, GPBÇP 'ni alt problemlere ayrıştırmaktadır. Bu doktora çalışmasının ikinci amacı, kağıt çanta endüstrisinde kapasiteye sahip parti büyüklüğü ve çizelgeleme problemini içeren pratik bir üretim sorununu kesim planı ile entegre çözmektir. Problemin modellenmesi ve çözümü için bir KTP modeli önerilmiştir. Endüstriyel boyutlu durumu ele almak için, parti büyüklüğü ve atama problemlerini ayrı ayrı çözen önerilen matematiksel formülasyona dayalı bir matsezgisel algoritma tasarlanmıştır. Benzer bir yaklaşım, birikmiş sipariş özelliği, kusurlu ürünler, dışardan satın alma ve sıraya bağlı kurulum süreleri gibi çeşitli gerçek hayat uygulamalarını içeren genişletilmiş versiyonu içinde uygulanmıştır. Bu doktora çalışmasının son amacı, çok makineli kapasiteye sahip parti büyüklüğü ve çizelgeleme problemini içeren, havuz ekipmanı imalat endüstrisindeki pratik bir üretim sorununu makine uygunluk kısıtlamaları ile çözmektir. Ele alınan problem aynı zamanda çok amaçlı KTP modeli olarak formüle edilmiştir. Hesaplamalı deneyler, oluşturulan modelin havuz ekipmanı imalat endüstrisi için pratik gereksinimleri karşıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses common lot sizing and scheduling problems that are encountered in the industries. Among these problems, General Lot Sizing and Scheduling Problem (GLSP) has received a lot of attention from researchers. The first aim of this Ph.D. study is to propose novel Simulated Annealing (SA) based hybrid approaches for solving the GLSP. First, a mixed-integer programming (MIP) model for the GLSP is given in order to solve smaller size problems. Afterwards, a matheuristic algorithm that integrates SA algorithm and MIP model is devised for solving larger size problems. The proposed matheuristic approach decomposes the GLSP into subproblems. The second aim of this Ph.D. study is to solve a practical production issue in the paper bag industry that contains the problem of capacitated lot sizing and scheduling with cutting plan assignment. A MIP model is proposed for modeling and solving the problem. To handle the industrial case, a problem-based matheuristic approach that resolves the lot sizing and assignment problems separately is provided based on this mathematical formulation. A similar approach is also proposed for the extended version which several real life applications such as existence backordered and defective items, external procurement, and sequence dependent setup times. The last aim of this Ph.D. study is to solve a practical production issue in the pool equipment manufacturer industry that contains the problem of the multi-machine capacitated lot sizing and scheduling problem with machine eligibility constraints. The considered problem is also formulated as a multi-objective MIP model. Computational experiments indicate that the constructed model meets the practical requirements for the pool equipment manufacturer industry.