Submitted to the institutefor graduate studies in science and engineering
- Tez No: 56304
- Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Hiyerarşik üretim planlama, üretim planlama işleminde karar verme modellerinin büyüklüğünü azaltıp daha da sadeleştiren bir yaklaşımdır. Hiyerarşideki ilk seviye ürün tipleridir. Sonra ki iki seviye ise ürün aileleri ve son ürünler için planlama modellerinin kurulmasıdır. Bu tezde çözülmeye çalışılan problem hiyeraşik planlama yaklaşımını aynı anda hem olurlu aile parti büyüklükleri belirlemek hem de bu aile parti büyüklüklerini olurlu bir şekilde makinelere atamaktır. Bu tür bir problemle, departman içinde kapasitenin homojen bir şekilde dağılmadığı durumlarda karşılaşılaşıhr. Kapasite homojen bir şekilde dağılmadığından makineler değişik sınıflardadır ve toplam planlama seviyesinde kapasiteler detaylarıyla gösterilemez. Ayrıca çözülmeye çalışılan problem temel maliyet merkezlerinde ya da tıkanıklık yaratan departmanlarda.olurlu bir ürün aileleri üretim planı elde etmenin toplam üretim maliyetini en aza indirmede hayati önem taşıdığı üretim sistemlerinde yaygın olarak karşılaşılan bir problemdir. Böyle bir problemde parti büyüklüğü belirleme ve makinelere iş yükleme kararlan birbirinden ayrılamayacağından, ortaya çıkan matematiksel model lineer olmayan ve tamsayılı bir model olacaktır. Böyle bir modelin çözülmesi zordur. Bu tür problemlere çözüm bulmak için değişik araştırma metodlarını kullanan bir sezgisel çözüm tekniği geliştirilmiştir. Yükleme sezgisel yöntemi, kılavuzlu yerel arama metodu ile tabulu arama ve“Simulated Annealing”konularının birleşimiyle oluşmuştur. Parti büyüklüğünün belirlenmesinde ise hedef fonksiyonunun ilgili parçasını geliştirirken hep olurlu bölgede kalmaya çalışan bir sezgisel yöntem kullanılmıştır. Uzun planlama dönemlerinde parti büyüklüğü belirleme algoritmasını test etmek için, kapasite kısıtlı çok ürünlü parti büyüklüğü belirleme problemi fazla mesai ve hazırlık maliyetleriyle ilgili kararları da kapsayacak hale getirildi. Böylece problem standard kapasite kısıtlı parti büyüklüğü belirleme probleminden daha zor hale geldi ve standard problemin çözümü için kullanılan tekniklerin yerine yeni teknikler belirlenmesi ihtiyacı doğdu. Makinelere iş atanması probleminin bu problemle bütünleştirilmesi zor olduğu için kapasite kısıtlı parti büyüklüğü belirleme problemi tek başına çözüldü. Bu problemin çözümü için de yeni sezgisel yaklaşımlar geliştirildi. Problemin çözüm yöntemleri arasında klasik Hiyerarşik Üretim Planlama Yöntemi ve bu yöntemin yeniden düzenlenmiş hali, problemin lineer formasyona dönüştürülmüş halinin iteratif olarak çözümü,taşıma probleminin formülasyona benzer bir formülasyonla birlikte bir genetik algoritma ve birbirini takip eden zaman periyotları arasında aile parti büyüklüklerini değiştirmeyi amaçlayan bir simulated annealing yaklaşımı bulunuyor. Hem büyük hem de küçük test problemlerinin karşılaştırmalı sonuçlan“Simulated Annealing”yaklaşımının optimale en yakın sonuçları verdiğini gösteriyor. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hierarchical Production Planning is a structured approach which reduces the size of the decision-making model dealt with in production planning. The first level in the hierarchy is aggregate and decisions are made in terms of the product type. The next two levels consist of planning models for product families and end items. The problem considered here is involved with determining simultaneously feasible family lot sizes as well as a feasible loading of families on facilities. The problem is relevant in manufacturing systems where obtaining a feasible schedule for product families at the bottleneck department or major cost center is essential in minimizing production costs and the capacity within the department is not homogeneous, i.e., facilities are of multiple classes and at the aggregate planning level capacity cannot be represented in such detail. Since the lot sizing and loading decisions are inseparable, the resulting mathematical model becomes nonlinear and integer. The objective function consists of the sum of the number of annual set-ups and the number of facilities/production lines active in the current period. The loading problem considered here can be defined as a bin packing problem with bins of multiple classes. A heuristic solution technique which incorporates different search methods is developed for dealing with this difficult problem. The loading heuristic is a guided local search method integrated with concepts from Tabu Search and Simulated Annealing whereas the lot sizing heuristic is a search method which enhances the related part of the objective function while always remaining in the feasible region; In order to test the lot sizing algorithm over a long range planning horizon the capacitated multi-item lot sizing problem is extended to include overtime decisions and setup times. The resulting problem becomes more complicated than the standard capacitated lot sizing problem and requires methods different from the ones proposed for the latter. However, since the scheduling problem is hard to incorporate into the capacitated lot sizing problem, we solve it in a stand alone fashion. Consequently, new heuristic approaches are developed to deal with this problem. Among the heuristic approaches are the classical HPP approach and its modifications, an iterative inapproach solving the linearized version of the problem, a Genetic Algorithm approach based on the transportation-like formulation of the single item production planning model with dynamic demand and a Simulated Annealing approach based on shifting family lot sizes among consecutive periods. Computational results demonstrate that the Simulated Annealing approach produces near-optimal schedules in both small and larger size test problems. IV