Geniş bant ağ mimarileri bağlamında IPTV hizmet kalitesinin analizi ve iyileştirme önerileri
Analysis and improvement proposals of IPTV service quality in the context of broadband network architectures
- Tez No: 779856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
İnsanlığın temel ihtiyaçları arasında sayılabilecek olan iletişim alanında önemi giderek daha da artan görsel ve işitsel iletişimin gelişmiş araçlarından biri de televizyon (TV) yayıncılığıdır. İcadından bu yana sürekli bir gelişim süreci içerisinde olan TV hizmetlerinin en modern yöntemlerinden biri de IP tabanlı ağlar üzerinden sunulan, IPTV hizmetidir. Yakın zamana kadar sadece hizmet sağlayıcının tek taraflı olarak etkileşimde bulunabildiği TV hizmetleri, IPTV teknolojisiyle birlikte son kullanıcıların da söz sahibi olduğu bir yapıya dönüşmüştür. IPTV hizmetlerinin en belirgin özelliklerinden olan etkileşim ve belirli bir hizmet kalitesinin taahhüt edilmesi, hizmetin IP tabanlı ağlar üzerinden sayısal olarak sunuluyor olmasının bir sonucudur. Son kullanıcılara sunulan diğer hizmet türlerinde olduğu gibi IPTV hizmetinin de gelişip yaygınlaşması, TV yayıncılığı teknolojileri pazarında giderek daha büyük bir paya sahip olabilmesi için olumlu bir müşteri deneyimi sunması elzemdir. IPTV hizmetinde olumlu müşteri deneyimini temin etmenin en önemli kriterlerden biri de sunulan hizmetin belirli bir kalite seviyesinin üzerinde olmasıdır. Bu çalışmada IPTV hizmetinin geniş bant ağlar üzerinden belirli bir hizmet kalitesinde sunulabilmesini sağlamak üzere; •IPTV içeriklerinin ağ gereksinimlerine nasıl uygun hale getirilebileceği, •Hizmetin sağlanacağı ağların tasarımında hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği, •Mevcut geniş bant ağlar üzerinden sunulan IPTV hizmetinde hizmet kalitesine ve müşteri deneyimine etki eden parametrelerin (bakır hatlardaki kod ihlali, süreklilik hatası vb.) neler olduğu, IPTV hizmet kalitesine etki eden parametrelere ilişkin analizlerin ve iyileştirme önerilerinin neler olabileceği hususları araştırılmış olup önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the advanced tools of visual and audio communication, which is becoming increasingly important in the field of communication, which can be considered among the basic needs of humanity, is television (TV) broadcasting. Until recently, TV services, where only the service provider could interact unilaterally, have turned into a structure where the end users have a say with the IPTV technology. Interaction and commitment to a certain service quality, which are the most prominent features of IPTV services, are the result of the service being offered digitally over IP-based networks. As with other types of services offered to end users, it is essential for IPTV service to develop and become widespread and to provide a positive customer experience in order to have a larger share in the TV broadcasting technologies market. One of the most important criteria to ensure a positive customer experience in IPTV service is that the service offered is above a certain quality level. In this study, in order to ensure that IPTV service can be provided with a certain service quality over broadband networks; •How IPTV contents can be adapted to network requirements, •Which issues should be considered in the design of the networks where the service will be provided, •What are the parameters affecting the quality of service and customer experience in the IPTV service offered over existing broadband networks (code violation in copper lines, continuity error, etc.) The analyzes and improvement suggestions regarding the parameters affecting the IPTV service quality were investigated and suggestions were made.