Çipura ve levrek yeriştiriciliği yapan işletmelerin ekonomik yönden analizleri
Companies producing seabass and seabream and their economic analysis
  1. Tez No: 77988
  2. Yazar: GÜZEL GİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Ege sahillerinde levrek ve çipura yetiştiriciliği yapan 217 işletmenin genel ekonomik durumlarını analiz etmek, onlara uygulanabilir öneriler getirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için, 217 işletme ziyaret edilmiş, üretim kapasiteleri belirlenmiş ve bunlar hakkında belirli bir duyarlılıkta karar verebilmek için gerekli 52 işletme rasgele seçilmiş ve bunların gider ve hasılatları konusunda gerekli bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın ilk adımında ABC analiziyle dört gruba ayrılan örneklemin 52 işletmesinin karşılaştırmalı birim maliyet ve verimlilik analizi yapılmış ve buradan Ege kıyılarındaki tüm işletmeler için sonuçlara ulaşılmıştır. Genelde uygulama zorlukları da göz önünde tutularak formüle edilmiş, işletmelerin çoğu tarafından ilgi ile karşılanan bir "Matematiksel Hasat Optimizasyon Modeli (MHOM) oluşturulmuştur. Bu modele dayanan, uygulamayı çok kolaylaştıracak bir bilgisayar programının karlılığı arttırıcı bir uygulama olarak işletmelerce genel kabul göreceğine inanılmaktadır. 66
Özet (Çeviri)
Companies Producing Seabass and Seabream and Their Economic Analysis. This study has been prepared with the aim of analysing the general economical standards of 217 companies farming seabass and seabream at the Aegean cost in Turkey, and with the aim to bring them applicable proposals. in order to be able to reach this goal, ali the 217 companies are visited. Their production capasities determined and in order to meet decissions about them with a definite precission a random sample of 52 companies is selected and the necessary information of their costs and income obtained. in the first step of this investigation, a comperative cost and productivity analysis is made by dividing the sample of companies into four groups using ABC analysis and herethrough some conclussion for these companies reached. Keeping the general difficulties of the application of the foregoing conclussion to the companies due to their structural inertia an mind, a "Mathematical Harvesting Optimisation Model (MHOM) is, in the second step developed. it is believed that a computer program based on this model and which will in a great extend simplify the application will be accepted by most of the companies as tool of profit increase. 67