Klorlu hidrokarbonların hidrojen peroksit, ozon ve titan dioksit kombinasyonları ile fotooksidasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 77987
  2. Yazar: MEHMET HUGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
VI oz Klorlu Hidrokarbonların Hidrojen Peroksit, Ozon ve Titan Dioksit Kombinasyonlarıyla Fotooksidasyonunun İncelenmesi Tarımsal veya endüstriyel atıklara ek olarak, içme sularının klorlama ile dezenfeksiyonu sonucunda da ortaya çıkabilen klorlu organik bileşiklerden özellikle çevrede biyolojik parçalanmaya dirençli kalıcı kirleticilerden, 2-klorofenol (2-Cl.Ph), 2,4-diklorofenol (2,4- Cl2.Ph) ve 2,4,6-triklorofenol (2,4,6-Cl3.Ph)'ün oksidasyonu oldukça güçtür. Uygun bir proses olarak bunların UV ışığı allında radikal oluşturabilen O3, H2O2 oksidanlan ile TİO2 katalizörü varlığında fotooksidasyonu ile giderilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu çalışmada, model bileşik olarak seçilen 2-Cl.Ph, 2,4-Cl2.Ph ve 2,4,6-Cl3.Ph'ün fotooksidasyonunda H2O2 ve 03 1:1, ile 1:16 klorofenol/oksidan mol oranlan arasında, katalizör olarak T1O2 ise 0.1, ve 1.0 g/L dozları arasmda kullanılarak; klorofenollerdeki organik bağlı klorun, çevresel açıdan zararsız olan anorganik klorüre dönüşümü sağlandı. Ayrı ayrı 2-Cl.Ph, 2,4-Cl2.Ph ve 2,4,6-Cl3.Ph'ün her bir fotooksidasyon sistemine (H202 + UV, 03 +UV ve TİO2+ UV) uygulamasma ait ait reaksiyon kinetiği için model geliştirildi ve model reaksiyon kinetiğine ait ki ve k2 hız sabitleri hesaplandı. Önerilen modellerin, teorik hesaplamaları deneysel bulgular ile kıyaslanarak geçerliliği ispatlandı. Hiz=kı [klorofenol] + k2[oksidan/katalizör] şeklinde önerilen model eşitliğinden beklendiği üzere yüksek oksidan/katalizör dozlarında klorofenol bozunmasının Pseudo I. derece mertebe kinetiğine uyduğu da deneysel olarak kanıtlandı. Ayrıca klorofenollerin bozunma hızı sırasının Cl3.Ph > Cl2.Ph > Cl.Ph şeklinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Investigation of Photooxidation of Chlorinated Hydrocarbons with Hydrogen Peroxide, Ozone and Titanium Dioxide Combinations In addition to agricultural and industrial wastes, persistent organo-chlorine contaminants as 2-chlorophenol (2-Cl.Ph), 2,4-dichlorophenol (2,4-Cl2.Ph), and 2,4,6- trichlorophenol (2,4,6-Cl3.Ph) emerging as a result of disinfection treatment of potable water by chlorine are quite difficult to oxidize. As a suitable process for the removal of these compounds, oxidants like O3 and H2O2 producing free radicals under UV light in combination with TİO2 catalyst may be used in phtooxidation treatment. In this study, H2O2 and O3 in chlorophenol/oxidant mole ratios between 1:1 and 1:16 and TİO2 catalyst in dosages between 0.1 and 1.0 gX"1 have been used for the conversion of chlorophenol-bound organo-chlorine into environmentally harmless inorganic chloride in 2- Cl.Ph, 2,4-Cİ2.Ph, and 2,4,6-Cl3.Ph as model compounds for photooxidation. For the photooxidation of 2-Cl.Ph, 2,4-Cl2.Ph, and 2,4,6-Cl3.Ph individually, suitable models for the reaction kinetics with H202 + UV, O3 +UV and Ti02 + UV combinations have been developed, and the corresponding rate constants kî and k2 have been found. The validity of the proposed models has been verified by comparison of experimental data with those envisaged by the model. Experimental finding proved that the model equation in the form of rate = ki [chlorophenol] + k2[oxidant/catalyst]VIII showed pseudo-first order kinetics of chlorophenol degradation under high dosages of oxidant or catalyst. The order of degradation rate of chlorophenols was observed as Cİ3.Ph > Ck-Ph > Cl.Ph.