Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında kalp-ayak bileği vasküler indeksi ile ölçülen arteriyel sertliğin inflamatuvar ve aterosklerotik parametreler ile ilişkisi
Association of arterial stiffness measured by heart-ankle vascular index with inflammatory and atherosclerotic parameters in autosomal dominant polycystic kidney disease patients
  1. Tez No: 779880
  2. Yazar: UĞUR DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÇERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı, bilateral böbreklerde progresif kist oluşumuyla karakterize kalıtımsal bir hastalık olup son dönem böbrek yetmezliğinin sık görülen nedenlerinden biridir. Kronik böbrek hastalarında geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin yanı sıra geleneksel olmayan risk faktörlerinin (inflamasyon, vasküler kalsifikasyon vs) de bulunması daha yüksek kardiyovasküler morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Son zamanlarda kalp-ayak bileği vasküler indeksi (CAVI), kan basıncından bağımsız bir şekilde, arteriyel sertliğin ve kardiyovasküler hastalıkların erken belirleyicisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada böbrek fonksiyonları korunmuş hipertansif ve normotansif ODPBH hastalarında CAVİ'nin aterosklerotik ve inflamatuvar parametreler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Kliniğinde Ekim 2021- Mart 2022 tarihleri arasında takip edilen 57 ODPBH'lı hasta (ortalama yaşı 39,59, %61 kadın) ve 26 sağlıklı gönüllü, tek merkezli prospektif çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm kişilerin CAVI ölçümü Fukuda Denshi model VS-1500N cihazı ile yapıldı. Tüm hastalarda 12 saatlik açlığı takiben FGF-23,s-Klotho, MCP-1, Salusin A, Salusin B, pro-BNP, homosistein, kreatinin (Cr), magnezyum, Sodyum, Potasyum, Fosfor, ürik asit, LDL, HDL, trigliserid, total kolesterol, glukoz, albümin, PTH, vitamin D ve spot idrar mikroalbumin/Cr oranı çalışıldı. İstatiksel değerlendirmede veriler SPSS Version 28.0, Inc. Chicago, IL, USA programıyla analiz edildi. BULGULAR ODPBH'lı hastaların 29'u (%50,8) hipertansif, 28'i normotansif (%49,2) iken 26 katılımcı sağlıklı grupta idi. CAVİ ölçümleri hipertansif (8.19±1.08) ve normotansif (7.24±0.86) ODPBH hastalarında kontrol grubuna (6.38±1.3) göre anlamlı yüksek saptandı (sırasıyla p=0,000; p=0,000). FGF-23 ölçümleri ODPBH grubunda (365.6±46.38) kontrol grubuna göre (171.04±4.85) anlamlı yüksek saptandı (p=0,033). MCP-1 ölçümleri ODPBH grubunda (290.46±39.97) kontrol grubuna göre (99.95±3.61) anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,026). Salusin A, ODPBH grubunda (562.61±84.14) kontrol grubuna göre (201.19±9.73) anlamlı yüksek tespit edildi (p=0,002). Salusin B düzeyleri ODPBH grubunda (415.12±58.85) kontrol grubuna göre (182.28±8.68) anlamlı yüksek saptandı (p=0,011). Pro-BNP ölçümleri ODPBH grubunda (78.51±10.06) kontrol grubuna göre (46.1±8.23) anlamlı yüksek tespit edildi (p=0,026). Homosistein düzeyleri ODPBH grubunda (16.45±1.37) kontrol grubuna göre (12.81±0.54) anlamlı yüksek saptandı (p=0,030). Yüksek CAVI skoru (≥8.0) olan hastalarda yaş, ortalama kan basıncı, CKD-EPİ, BUN, kreatinin, PTH, Pro-BNP, MCP-1, FGF-23 ve Salusin B ölçümleri düşük CAVI skoru (
Özet (Çeviri)
İntroduction Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease is an inherited disease characterized by progressive cyst formation in bilateral kidneys and is one of the common causes of end-stage renal disease. The presence of non-traditional risk factors (inflammation, vascular calcification, etc.) in addition to traditional cardiovascular risk factors in patients with chronic kidney disease leads to higher cardiovascular morbidity and mortality. Recently, the cardio-ankle vascular index (CAVI) has been used as an early predictor of arterial stiffness and cardiovascular disease, independent of blood pressure. In this study, it was aimed to examine the relationship of CAVI with atherosclerotic and inflammatory parameters in hypertensive and normotensive ADPKD patients with preserved renal function. Methods 57 patients with ADPKD (mean age 39.59 years, 61% females) and 26 healthy volunteers followed up in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Nephrology Clinic between October 2021 and March 2022 were included in our single-center prospective study. The CAVI measurement of all subjects included in the study was made with the Fukuda Denshi model VS-1500N device. Following a 12-hour fasting in all patients, FGF-23,s-Klotho, MCP-1, Salusin A, Salusin B, pro-BNP, homocysteine, creatinine (Cr), magnesium, Sodium, Potassium, Phosphorus, uric acid, LDL, HDL, triglyceride, total cholesterol, glucose, albumin, PTH, vitamin D and spot urine microalbumin/Cr ratio were studied. For statistical evaluation, data are provided by SPSS Version 28.0, Inc. Analyzed by the Chicago, IL, USA program. Findings While 29 (50.8%) of the patients with ADPKD were hypertensive, 28 (49.2%) were normotensive, 26 participants were in the healthy group. CAVI measurements were found to be significantly higher in hypertensive (8.19±1.08) and normotensive (7.24±0.86) ADPKD patients compared to the control group (6.38±1.3), respectively (p=0.000; p=0.000). FGF-23 measurements were significantly higher in the ADPKD group (365.6±46.38) compared to the control group (171.04±4.85) (p=0.033). MCP-1 measurements were found to be significantly higher in the ADPKD group (290.46±39.97) compared to the control group (99.95±3.61) (p=0.026). Salusin A was significantly higher in the ADPKD group (562.61±84.14) compared to the control group (201.19±9.73) (p=0.002). Salusin B levels were found to be significantly higher in the ADPKD group (415.12±58.85) compared to the control group (182.28±8.68) (p=0.011). Pro-BNP measurements were significantly higher in the ADPKD group (78.51±10.06) compared to the control group (46.1±8.23) (p=0.026). Homocysteine levels were found to be significantly higher in the ADPKD group (16.45±1.37) compared to the control group (12.81±0.54) (p=0.030). Age, mean blood pressure, CKD-EPI, BUN, creatinine, PTH, Pro-BNP, MCP-1, FGF-23, and Salusin B measurements in patients with a high CAVI score (≥8.0) were compared to patients with a low CAVI score (