Renal transplantasyon uygulanan polikistik böbrek hastalarında klinik ve demografik özellikler
The clinical and demographic characteristics of patients with polycystic kidney disease who underwent renal transplantation
- Tez No: 324295
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETAmaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı(ODPBH), böbrekler ve diğer organlarda kist oluşumu ile giden ve diğer sistem patolojilerinin de eşlik edebildiği sistemik bir hastalıktır. Sıklıkla 5. dekaddan sonra son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) gelişimi görülür. Literatürde SDBY nedeniyle renal transplantasyon uygulanan polikistik böbrek hastalarında posttransplant dönemde bazı komplikasyonlarla daha sık karşılaşıldığı bildirilmektedir. Çalışmamızda ODPBH?nda renal transplantasyon sonrası gelişen komplikasyonların, hasta ve graft sağkalımlarının diğer etyolojiler ile karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Transplantasyon Polikliniğinden izlenmekte olan 1200 hasta içerisinden 28 polikistik böbrek hastası belirlendi. Bu hastalardan her birine en yakın tarihte başka bir etyoloji nedeniyle renal transplantasyon uygulanmış olan hasta seçilerek kontrol grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki hastaların klinik ve laboratuar bulguları poliklinik dosyalarından kaydedilerek, çalışma ve kontrol grubunun posttransplant komplikasyon, hasta ve graft sağkalım oranları istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgular: Grupların posttransplant 1. yılda biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldı. ODPBH grubunun ortalama glukoz, total kolesterol ve trigliserid değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek (p0.05).Sonuçlar: ODPBH?nda renal transplantasyon diğer SDBY nedenleri ile benzer hasta ve graft sağkalım oranları ile başarılı şekilde uygulanabilir. Bu hastalar posttransplant dönemde kardiyovaskuler hastalık açısından artmış risk altındadır. Bu nedenle hipertansiyon, diyabetes mellitus ve hiperlipidemi gelişimi açısından sıkı izlem ve uygun tedavi şarttır. Gerekli vakalarda nefrektomi uygulanması üriner sistem infeksiyonu ve hipertansiyon gelişimi gibi komplikasyonlara yönelik olarak koruyucu rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is a systemic disease, which is characterized by formation of cysts both in kidneys and other organs , accompanied by other system pathologies and which generally causes end stage renal disease (ESRD) in the 5. decade of life. In the literature, it has been reported that some specific complications may occur more frequently in patients with ADPKD who underwent renal transplantation. In our study, it is aimed to compare the posttransplant complications, patient and graft survivals in ADPKD with other etiologies.Methods: 28 patients with ADPKD were found from 1200 patients monitored in Transplantation Policlinic of Istanbul University College of Medicine. For each of 28 patients, a patient of another etiology who underwent renal transplantation in the nearest date was included in the control group. Clinic and laboratory data of both groups were obtained from outpatient clinic files and posttransplant complications, patient and graft survivals were evaluated statistically.Findings: Biochemical parameters of both groups were compared after the first year of transplantation. In ADPKD group; the average glucose, total cholesterol and triglyceride levels were significantly high (p0.05).Results: Renal transplantation can be performed successfully in ADPKD patients with the same patient and graft survival rates compared with other etiologies. These patients are under the threat of cardiovascular morbidity and mortality. For this reason, they should be frequently monitored and treated with the appropriate strategies in terms of development of hypertension, diabetes mellitus and hyperlipidemia. The application of nephrectomy in necessary cases can prevent the complications such as urinary system infections and development of hypertension.