Uzaktan eğitimde ortaokul matematik öğretmenlerinin sanal manipülatifleri kullanma süreçlerinin incelenmesi
The investigation of secondary school mathematics teachers' using process of virtual manipulatives in distance education
- Tez No: 779884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA GÜLER SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitim – öğretim faaliyetleri kimi zaman geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi mecburi sebeplerden dolayı uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmiş olsada kimi zaman da bazı eğitim – öğretim programları daimi olarak uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada uzaktan eğitim sürecinde ortaokul matematik öğretmenlerinin derslerini zenginleştirmek amacıyla neler yaptıkları araştırılmış ve öğretmenlerin derslerinde sanal manipülatif kullanma süreçleri incelenmiştir. Bu çalışmada öğretmenlerin sanal manipülatif kullanma süreçleri incelenecek olduğundan dolayı nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırma üç aşamadan meydana gelmektedir. Problem durumu kapsamında ilk aşamada öğretmenler (dokuz katılımcı) ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve ikinci aşamada bu görüşmeler dahilinde derslerinde sanal manipülatif kullanma deneyimine sahip olmayan üç öğretmen ile ders uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşamada ise ders uygulamalarından sonra hem üç öğretmenle tekrar yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş hem de öğrencilerden sanal manipülatif etkinlikleri kullandıkları derslere ilişkin matematik günlükleri yazdırılmıştır. Araştırmanın verileri ses/video kayıtları ve yazılı metinler ile toplanmış ve içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin yüz yüze ve uzaktan eğitim sürecinde en çok kullandıkları yöntem/strateji/tekniğin düz anlatım yöntemi olduğu ve diğer kullanılan yöntem, teknik ve stratejilerin hemen hemen aynı olduğu ve hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimde kullanlan materyallerin arasında farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerle yapılan ilk görüşme neticesinde öğretmenlerin sanal manipülatiflerin tanımının ve sınırlarının tam olarak farkında olmadığı görülmüştür. Öğretmenler sanal manipülatif kullanma deneyiminden sonra sanal manipülatif kullanımının düşündüklerinin aksine öğretmenin iş yükünü artırıcı faktörlere sahip olduğunu fark etmişlerdir. Ayrıca bazı öğretmenler ve öğrenciler sanal manipülatiflerin derste daha fazla örnek, alıştırma yapmalarına imkan sağladığını görmüşlerdir. Öğrencilerin hemen hemen tamamı sanal manipülatif kullanarak gerçekleştirilen dersleri eğlenceli, faydalı, öğretici bulduklarını ve bu etkinlikleri beğendiklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin neredeyse tamamının sonraki derslerinde sanal manipülatif kullanmak isteyecekleri ve sanal manipülatiflerin tanıtıldığı bir hizmetiçi eğitim programı düzenlense katılmak isteyecekleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the past years, even though the educational activities sometimes were achieved through compulsory reasons, sometimes some educational programs are always carried out through distance education. In this study, it was researched what secondary school mathematics teachers had done to enrich their lessons in the distance education process and the processes of using virtual manipulatives in their lessons were examined. In this study, since the teachers' virtual manipulative usage processes will be examined, the case study model, which is one of the qualitative research methods, was used. The research consists of three stages. In the first stage, semi-structured interviews were conducted with the teachers (nine participants) within the scope of the problem situation and in the second stage, within the scope of these interviews, lesson practices were carried out with three teachers who had not have the experience of using virtual manipulatives in their classes. In the third stage, after the lessons, both semi-structured interviews were conducted with three teachers again and mathematics diaries of the lessons in which they used virtual manipulative activities were written by the students. The data of the research were collected with audio/video recordings and written texts, and were analysed through content analysis. In the result of the study, it is observed that the direct lecture method was the most used method/strategy/technique by the teachers in the face-to-face and distance education process, also, other methods, techniques and strategies which were used were almost the same, and there was no difference between the materials used in both face-to-face and distance education. As a result of the first interview with the teachers, it was seen that the teachers were not fully aware of the definition and limits of virtual manipulatives. After the experience of using virtual manipulatives, teachers realized that the use of virtual manipulative, contrary to what they thought, had factors that increased the workload of the teacher. In addition, some teachers and students saw that virtual manipulators allow them to do more examples and exercises in the lesson. Almost all the students stated that the lessons conducted by using virtual manipulative were entertaining, useful, instructive and they liked these activities. It was concluded that, almost all the teachers would want to use virtual manipulators in their next lessons, and they would want to participate if an in-service training program is organized in which virtual manipulators are introduced.