Design and control of three-phase power system with wind power using unifid power quality conditioner (UPQC)
Birleşik güç kalitesi düzenleyici (UPQC) kullanarak rüzgar enerjili üç-fazlı güç sisteminin tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 779904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Güç kalitesinin geliştirilmesi bu tez çalışmasının ana amacıdır. Güç kalitesinin (PQ) iyileştirilmesi için günümüzün yeni teknolojileri ile birleştirilerek çözülmektedir. Birleşik Güç Kalitesi Düzenleyici (UPQC), Özel Güç (CP) cihazlarından biridir ve aynı anda hem yük akımı hem de besleme gerilimi sorunlarını (voltaj yükselmeleri, düşmeler, harmonikler vb.) azaltır. CP kullanımı, yenilenebilir enerjinin kesintili doğası nedeniyle şebekelerde güç dengesizliğine sebep olur. Ayrıca güç elektroniği cihazları ve doğrusal olmayan yüklerin kullanılması, voltaj ve akım dalga biçimini etkileyen harmonikler üretir. Bu tezde UPQC, bir güç sistemine bağlı doğrusal ve doğrusal olmayan hassas yükler ile kullanılmıştır. UPQC, faz-toprak hatası, şebeke tarafında doğrusal olmayan yük ve hassas yüklere paralel olarak bağlanan doğrusal olmayan yük gibi farklı durumlar altında çalıştırılmıştır. Anahtarlama teknikleri olarak Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) ve histerezis kullanılmıştır. MATLAB/Simulink kullanarak elde edilen simülasyon sonuçları ile, iki anahtarlama tekniğini karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gerilim için %5'ten ve akım için %4,5'ten daha düşük seviyelerde Toplam Harmonik Bozulma (THD) elde edilerek yüke doğru kararlı güç akışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is on one of the new nowadays technologies for Power Quality (PQ) improvement. The Unified Power Quality Conditioner (UPQC) is one of the Custom Power devices (CP) and it mitigates both load current and supply voltage problems (voltage swells, sags, harmonics, etc.) simultaneously. Using CP getting more familiar with renewable energy high penetration on the electrical grid because of its intermitted nature, which causes power flection, also using power electronics devices and non-linear loads produces harmonics which affects the voltage and current waveform. In this thesis, UPQC will be used with a sensitive load that is connected to a grid (grid-wind turbine) power system. UPQC will operate under different disturbances such as phase-to-ground fault, non-linear load on the gird side, and non-linear load in parallel with the sensitive load. Using Pulse Width Modulation (PWM) and hysteresis as switching techniques. Simulation results using MATLAB/Simulink are used to compare the two pulsing generating techniques and show that electrical power is continuously fed to the load in all disturbances with Total Harmonic Distortion (THD) less than 5% for voltage and 4.5% for current.