Örgütün değişime hazırlık derecesinin endüstri 4.0 kullanımına etkisinde örgütsel dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of organisational resilience on the effect of organisational readiness for implementing change on industry 4.0 readiness level
  1. Tez No: 779915
  2. Yazar: ÖVGÜ TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmada örgütün değişime hazırlık derecesinin, Endüstri 4.0 Kullanımına etkisinde örgütsel dayanıklılığın aracı rolünü tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada Türkiye'de Sanayi ve Sanayi ve Ticaret odalarına kayıtlı olan ve NACE kodları C grubu-imalat olarak belirlenmiş ve bu kritere uyan 399 adet firmadan veri toplanmıştır. Araştırmanın örnekleminde anket yapılan firmalarda en az orta kademe ve üst düzey yönetici olarak görev yapmakta olan kişiler ile dijital ortamda anket çalışması yapılmıştır. Örneklem grubuna Değişime Hazır olma Ölçeği, Dayanıklılık Kapasitesi Ölçeği ve Endüstri 4.0 Ölçeği uygulanmıştır. Tüm ölçeklerin Türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları araştırmacı tarafından yapılmıştır. Ölçeklerin iyi uyum değerlerine sahip olduğu saptanarak açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda üç ölçeğinde yüksek derecede güvenilir olduğu sonucu elde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiki analizi için toplanan veriler üzerinden frekans dağılım analizi, geçerlik ve güvenilirlik analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular; Örgütün değişime hazırlık derecesinin, Örgütsel Dayanıklılık üzerinde anlamlı etkisi olduğunu, Örgütsel dayanıklılığın Endüstri 4.0 kullanım seviyesi üzerinde anlamlı etkisi olduğunu ve Örgütün değişime hazırlık derecesinin Endüstri 4.0 kullanım seviyesi üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca Örgütün değişime hazırlık derecesinin Endüstri 4.0 kullanımına etkisinde örgütsel dayanıklılığın tam aracı rolü olduğu bulgusu elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları literatür ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to determine the mediating role of organizational resilience in the effect of organization's readiness for change on the use of Industry 4.0. Methodology: In this research, data was collected from 399 companies that are reggistered to the Chambers of Industry and Industry and Commerce in Turkey and whose NACE codes are determined as C group-manufacturing. A survey is conducted on a digital portal from the people who are working as at least mid level managers and senior managers in the companies fort he sample of this research. Organizational Readiness for Implementing Change Scale, Industry 4.0 Scale and Capacity for Resilience Scale is applied to the sample group. The Turkish adaptation, validity and reliability studies of all three scales are carried out by the researcher. It was determined that the scales have the good fit values, and as a result of the explanatory and confirmatory factor analysis, it was concluded that tll three scales are highly reliable. Fort he Ststaistical analysis of the obtained data, frequency distribution analysis, validity and reliability analysis, explanatory and confirmatory factor analysis, correlation analysis and structural equation modelling are applied to the data collected. Findings: The findings obained as a result of the research indicates that: The degree of Organizational Readiness for Change has a significant effect on Organizational Resilience, Organzational Resilience has a significant effect on Industry 4.0 usage level and the degree of organizational readiness for change has a significant effect on the Industry 4.0 usage level. In addition to these findings, it has been found that organizational resilience has a full mediator role on the effect of organizational readiness for change on the Industry 4.0 usage level. The findings of the study are supported in literature.