COVID-19 pandemi sürecinin kadın sağlık çalışanlarının cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of the COVID-19 pandemic on the quality of sexual life of female healthcare professionals
  1. Tez No: 779917
  2. Yazar: DİLAN DENİZ ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 pandemi sürecinin kadın sağlık çalışanlarının cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisini incelenmektir. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, evrenini Ankara'da bulunan iki farklı hastanenin pandemi servisinde aktif olarak çalışan, 18-54 yaş aralığında olan ve cinsel partneri bulunan kadın sağlık çalışanları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 110 kadın sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırma Haziran-Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesinde Sosyodemografik Özellikler Görüşme Formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H analizleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan form ve ölçeklerin anlaşılabilir olup olmadığını test etmek amacıyla 20 hemşire ve 5 doktor ile ön uygulama yapılmıştır. Ön uygulama sonucu form ve ölçeklerin yeterli olduğu tespit edilmiştir. CYKÖ-K formu'na ait güvenirlik katsayısı Cronbach Alpha değeri (α) 0,941 bulunmuştur. Kadın sağlık çalışanlarının CYKÖ-K'den aldıkları ortalama puan 19,47±17,37'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the Covid-19 pandemic process on the quality of sexual life of female helathcare professionals. The research is of descriptive type and actively working in the pandemic service of two different hospitals in Ankara, and was consisted of female health professionals who are between the ages of 18-54 and have a sexual partner. The sample of the study consisted of 110 female health professionals. The research was conducted between June and December 2021. Sociodemographic Characteristics Interview Form and Sexual Quality of Life Scale-Female (SQLS-F) Form were used to obtain data in the study. Frequency analysis (number, percentage, mean), Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H analyses were used to analyze the data collected. In order to test the comprehensibility of the forms and scales used in the study, a pilot study was conducted with 20 nurses and 5 doctors. As a result of the pilot study, it was determined that the forms and scales were adequate. The reliability coefficient Cronbach's Alpha value (α) of the SQLS-F form was found to be 0.941. The mean score of female healthcare professionals on the SQLS-F was 19.47±17.37.