Güvenlik kavramının dönüşümü bağlamında 1990'lı yıllar sonrası sivil-asker ilişkileri Türkiye örneği
Civil-military relations after the 1990s in the context of the transformation of the concept of security the case of Turkey
- Tez No: 779918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER GENÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı Soğuk Savaş sonrası güvenlik kavramının dönüşümünü ve bunun Türkiye'deki sivil-asker ilişkilerine yönelik etkisini incelemektir. Türkiye'de 1990'lara kadar geçen süreç içerisinde ordu, siyasetin üzerinde etkisi olan bir kurum olmuştur. Bunu, siyasete doğrudan darbeler veya dolaylı müdahalelerle sağlamıştır. Bu bağlamda tezin birinci bölümü giriş kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin amacı, araştırma sorusu ve literatürde yapılan önceki çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde güvenlik kavramı ve sivil-asker ilişkilerine dair yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de sivil-asker ilişkileri başlığı altında askeri vesayet kurumları, sivil hayata müdahale alanları ve biçimleri araştırılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise 1990'dan sonra küresel güvenlik algısının değişmesi ile bunun Türkiye'deki etkisi tartışılarak, sivil-asker ilişkilerindeki dönüşüm açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak küresel güvenlik kavramının dönüşümünün Türkiye'de sivil otoritenin ordu kurumu karşısında güçlenmesi ile daha demokratik bir seviyeye ulaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the transformation of the concept of security after the Cold War and its impact on civil-military relations in Turkey. For doing this, the first chapter established the research question and reviews the extant literature. The second section explores the concept of security and discusses various theoretical perspectives on civil-military relations. In the third chapter, under the title of civil-military relations in Turkey, military tutelage institutions, areas and forms of intervention in civilian life are investigated. Finally, the fourth chapter discusses the change in the perception of global security after 1990 and its effect on civil-military relations in Turkey is explained. As a result, it was concluded that the transformation of the concept of global security paved the way towards a more democratic model of civil-military relations against the military institution.