The examination of the 100 KW PV system theory simulation and practice
  1. Tez No: 779916
  2. Yazar: ABEER SALMAN ABAID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Güneş enerjisi, ünlü yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bu tezin amacı, Irak'ta hali hazırda kurulu olan 100 kW'lık bir fotovoltaik sistemin performansını MATLAB Simulink ve görsel inceleme kullanarak bir örnek olay çalışması olarak simüle etmek ve değerlendirmektir. farklı sıcaklıklardaki farklı güneş radyasyonu değerlerinin sistem etkisinin özellikleri, fotovoltaik sistem modelini oluşturan tüm modüller, PV sistemi şebeke bağlantısının performansıyla ilgili doğru denklemler kullanılarak Simulink'te doğrulanmış, farklı güneş radyasyonu ve sıcaklığının etkisi araştırılmış ve not edilmiştir. sıcaklık etkisi düşük, güneş radyasyonu etkisi ise çok yüksektir ve sistem için maksimum güç sağlar. Bu çalışmada, tek fazlı bir fotovoltaik çatı sisteminin birkaç elemanı MATLAB kullanılarak analiz edilmiştir. Çıkış akımı karakteristiklerini analiz etmek için yeni bir şebeke senkronizasyon yöntemi geliştirilmiştir. İzleme performansını en üst düzeye çıkaran INC kontrol teknolojisini benimser. Güneş DC güç sisteminin performansı, histerezis akım döngüsü kontrolü aracılığıyla şebeke ile senkronize edildi. Kapsamlı testler, önerilen elektrik şebekesi modelinin pratikliğini ve umut verici sonuçlarını ve sonuçlarını doğrular.
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the famous renewable energies sources the purpose of this thesis is to Simulating and evaluate the performance of a 100 kW photovoltaic system that has already been installed in Iraq as a case study by using MATLAB Simulink and visual inspection to implement and determine the characteristics of system influence of different values of solar radiation at different temperature all modules which form the photovoltaic system model validated in Simulink by employing accurate equations dealing with performance of PV system grid connection the impact of different solar irradiation and temperature is investigated and noted that temperature impact is low while the solar radiation impact is very high and provides maximum power for the system. In this study, several elements of a single-phase photovoltaic rooftop system are analyzed using MATLAB. A new grid synchronization method was developed to analyze the output current characteristics. The performance of the solar DC power system was synchronized with the grid through hysteresis current loop control. Extensive testing verifies the practicality and promising results and results of the proposed power grid model.