Fransa ve Türkiye'deki Çadlı öğrencilerin uyum süreçlerinin karşılaştırması
Comparaison of the adaptation process of Chadian students in Frence and Turkey
  1. Tez No: 779919
  2. Yazar: HADJE FANA MAHAMAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma Fransa ve Türkiye'deki Çadlı öğrencilerin uyum süreçlerini karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Çadlı öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmek için yurtdışına gitmelerine olanak sağlayan yeni bir yol açılmıştır. Her sene çok fazla artan sayıda Çadlı öğrenci Fransa ve Türkiye'ye gelmektedirler.özellikle de yurt dışında okuyan Çadlı öğrencilerin uyum süreçleri ile ilgili hiç bir çalışma olmadığı için bu konunun altı çizilmek istenmiştir. Araştırmamızda Fransa ve Türkiye'de eğitim almakta olan Çadlı öğrencilerin uyum süreçlerinde: finalsal, kültürel, sosyal, ve akademik sorunlarının incelenmesine yöneliktir. Bu çalışma da öğrencilerin göreniminde ve günlük yaşamında karsılaştıkları zorluklar, sosyal iletişim becerileri ve ekonomik problemleri incelenektir. Bunun birlikte Fransız ve Türk kültürüne adaptasyon süreçlerine dair konular araştırılmıştır. Bunun için, akademik çalışmalardan faydalanılarak hazırlanan kapsamlı bir görüsme ve anket yolu ile bulgular elde edilmiştir. Söz konusu bulgular ışında Çadlı öğrencilerin sorunları: medeni durum, cinsiyet, yaş, Fransa ve Türkiye'de kalma süreleri gibi değişkenlernaçısında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın konusu, adaptasyon sürecinde meydana gelen sorunlardan akademik olarak dil soru, finansal sorunlar ve kültürel uyum olarak görülmüştür. Bu araştırmada Çadlı öğrencilerin Fransa ve Türkiye'yi tercih etme sebepleri incelenirken gittikleri yeni ortamın uyum sağlama süreçlerine odaklanmıştır. Görüşmeler Fransa'daki öğrenciler ile çevirimiçi olarak yapılmış Türkiye'deki öğrencilerle hem yüz yüze hemde çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Fransa'dan Türkiye'ye çeşitle nedenlerle gelenld-er ile yüz yüze olarak görüşme yapılmıştır. Özellikle geçtiğmiz son 10 yılda Çadlılar Türkiye'ye gelmeye başlamışlardır. Öğrenciler Türkiye'ye eğitim için gelip mezun olduktan sonra çeşitli sebeplerle geri dönmemek üzere Türkiye'ye yerleşmeye başlamışlardır. Bunun sonucunda Afrika jeopolitiği bazında Çad'a istinaden Türkiye ile eskiden beri var olan ilişkisi yeniden canlanmaya başlamışlardır. ANAHTAR KELİMELER: Çadlı öğrenciler, Çad Fransa, Türkiye, yükseköğretim, adaptasyon, sosyo-kültürel sorunlar, akademik sorunlar.
Özet (Çeviri)
İn this reasearch we will take the adaptation process of Chadians studients in France and Türkey will be discussed comparatively. A different way has been opened for Chadian studients to go abroad constanly to get a good education. Every year, an incerasing number of Chadian studients come to France. Since there are not many students studing abroad, this issue was wanted to be higlighted. This study is aimed at examining the academic, social, finnancialş and adaptation problems of studients studying in France and Turkey. The difficulties that studients face in their education, financial difficulties and daily life social communication are examined. İn addition to this, the issues related to the adaptation processes to France and Turkey culture were examined. For this, findings were obtained through a comprehensive questionnaire and interviews prepared buy using the relevant litterature and academic studies and in the ligh of these finding, adaptasyon problems of Chadian studients; were analyzed comparativly in terms of variables such as sex , marital status, age, lengh of stay in France and Turkey. The title of this research was seen as academic language proficiency, inadequacy, economic problems and cultural adaptation, which are among the problems that occur in the adaptation processes. While examining the reasons for Chadians studients to choose France and Turke, the search focused on the adaptation processes of the new environment they went to. For these reasons, interviews in Turkey were conducted face to face with those in Turkey and online with those in France. İn addition, face to face interviews were conducted with those who came to Turkey from France for different reasons. Especially in the last 10 years, Chadins have starded to come to Turkey. Students came to Turkey for education and started to settle in Turkey after graduating, not to return for various reasons. As a resultat, the long-standing relationship witch Turkey, based on Chad on the basis of African geopolitics, has begun to revive. KEY WORDS: Chadians students, Chad, France, higher education, adaptation, sosyal cultural problems, academic problems.