Uzaktan çalışan takımların güven, takım uyumu, süreç ve kararlardan memnuniyetlerinin incelenmesi
Analyzing the trust, team cohesion, satisfaction with processes and decisions of teams working remotely
- Tez No: 779920
- Danışmanlar: DR. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Endüstri 4.0, sayısız yeniliğin önünü açarken şirketler hem gelişen teknolojik ihtiyaçlara uyum sağlamak hem de yeni nesil çalışanlara daha tercih edilebilen bir çalışma ortamı sunabilmek amacıyla uzun zamandır çalışmalar yürütmektedirler. Uzaktan çalışma sistemi birçok şirketin denemiş olduğu ve iş sürekliliği planlarında yer alan bir senaryo iken tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 pandemisi bu çalışma sistemini neredeyse tüm şirketlerin karşı karşıya kaldığı bir zorunluluk haline getirmiştir. Uzaktan çalışma sistemi sunduğu avantajların yanısıra kişilerin şirket merkezinden ve sosyallikten uzak çalışıyor olması nedeniyle kendilerini takım olarak hissedebilmesi önünde önemli bir risk ve dezavantaj olarak da görülebilmektedir. Yapılan bu araştırma ile uzaktan çalışma sürecinde kişilerin kendilerini takımın bir üyesi olarak hissetmesinin ne gibi faktörlerden etkilendiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Konuyla ilgili literatür taraması sonrasında uzaktan çalışmanın çalışanların kendilerini takım olarak hissedebilmesini ne şekilde etkilediğini anlayabilmek üzere üç ana kavramdan yararlanılmıştır: Güven, Takım Uyumu, Süreç/Kararlardan Memnuniyet. Hazırlanan anketler doğrudan dağıtım ve kar topu örneklemi yöntemiyle katılımcılara dağıtılmış ve anket sonuçları SPSS uygulamasıyla analiz edilmiştir. Tüm dünyada sıklıkla uygulanmaya başlanan uzaktan çalışma süreciyle beraber kişilerin kendilerini takımın bir üyesi olarak hissedebilmesi için iş dışı konularda bir araya gelmenin, kişinin toplam tecrübesinin ve şirketteki toplam çalışan sayısının önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Covid19 pandemisinin devam ettiği bir dönemde yapılan bu çalışma uzaktan çalışmaya elverişli olan şirket çalışanlarına yönelik olarak yürütülmüştür. Pandeminin etkisinin azalmasıyla beraber sürecin takip edilmesi uzun vadeli avantaj ve dezavantajların tespiti açısından önemli olup, uzaktan çalışırken iş değiştiren veya ekiplerine yeni üye alan kişilerin kendilerini takım olarak hissetmesi için hangi konularda şirketlerin aksiyon alabileceğini göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While Industry 4.0 paved the way for numerous innovations, companies were working both to adapt to developing technological needs and to offer a more preferable working environment to new generation employees. While the remote working system was a scenario that many companies have tried and is included in their business continuity plans, the Covid19 pandemic, which has affected the whole world, has included this working model as an important development in the lives of all eligible companies. Alongside the advantages offered by the remote working system, the fact that people work away from their companies headquarters and without socially was seen as a serious risk and disadvantage for them to feel like a team. Aim of this research was to determine the factors that affect the feeling of being a member of the team during the remote working process. In addition to the literature search about the subject, the participants were surveyed by the direct distribution and snow ball method. Survey results were analyzed by using SPSS application to determine the factors that affecting to scales of trust, team chemistry and participation in the process/decisions which are the subject of the research in terms of being a team. With the remote working process which is frequently applied over the world, it has been revealed that to be able to feel as a team member it is important to come together for non-work topics, total experience of an employee and the total number of employees in the company. Following the process with the decrease of the effect of pandemic is important in terms of determination of long-term advantages and disadvantages of remote working. Purpose of this study is to point out the issues that companies can take action so that people who change jobs or who recruit employees to their teams as remotely feel themselves as a team.