Hekimlerin meslek algılarına ilişkin değerlerinin niteliksel olarak incelenmesi
Qualitative analysis on values of physicians' regarding their professional perceptions
- Tez No: 779955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY SERDAR YURDAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Amaç: Tıp etiği disiplininin yöntembilgisi çerçevesinde, hekimlerin mevcut sağlık sistemi içerisinde ortaya çıkan mesleğe yönelik algılarının değerlendirilmesi ve bu algıların değersel olarak analizidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hekimlerinin meslek algılarını belirlemeye yönelik olarak niteliksel bir çalışma yürütülmüştür. Veri toplama yöntemi olarak derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler sosyo-demografik ve mesleki bilgileri içeren soru formu ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Görüşmeler sağlık hizmetinin farklı basamaklarında, özel ve kamu sektöründe çalışan 77 hekim ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hekimlerin meslek öncesi beklentileri, mesleklerini icraları esnasında işlerini zorlaştıran ve kolaylaştıran faktörlerle ilişkili olarak; sosyal kabul, faydalı olma, kendini gerçekleştirme, mesleğe yabancılaşma, mesleki özerklik, güvenlik, dayanışma ve emeğinin karşılığını alma bağlamında temalar belirlenmiştir. Hekimlerin mesleğin geleceğinde hekimlik pratiği, hekimlerin niteliği, toplumdaki yeri ve sağlık sisteminde olacak değişikliklere yönelik olumlu ve olumsuz beklentileri olduğu bulunmuştur. Sonuç: Hekimlerin meslek algısına ilişkin değerleri hekim olduktan sonra hekimliğe başlamadan öncesine göre farklılaşmıştır. Hekimlerin meslek algıları mesleği ircaa ettikleri süre içerisinde sağlık sistemleri ve politikalarından etkilenmektedir Hekimlerin meslek yaşamı süresince, hekimlik mesleğinin hasta ve toplumla olan ilişkisi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişim göstermiştir. Sağlık hizmetinin farklı basamaklarında çalışan hekimlerin meslek algılarını etkileyen faktörler arasında farklılıklar vardır. Kamu sektörü ve özel sektörde çalışan hekimlerin meslek algılarını etkileyen faktörler arasında farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The object of the study is evaluating professional perceptions of physicians under the current health system and analyzing this perception in terms of values, in the scope of medical ethics methodology. Materials and Methods: A qualitative research was conducted to state the professional perceptions of the physicians, in this study. As a method of data collecting, deep interview approach/procedure was chosen. The data was obtained by using the question form that includes the socio-demographic and occupational details and semi-structured interview questions. The interviews were held with 77 physicians who work at the private and public sector. The obtained data was evaluated through thematic analyse. Results: Regarding the pre-professional expectations of physicians and the factors that obstruct and facilitate their work; the themes were determined in the context of social acceptance, being useful, self-realization, alienation from the profession, professional autonomy, security, solidarity and getting fair return for their labor. It was found that the physicians had positive and negative expectations about the future of the profession regarding to medical practices, characteristics of physicians, the place among the society of them and foreseen changes in the future of the health system. Conclusion: The values of the physicians concerning professional perception have been changed before and after working. Physicians' perceptions of profession are affected by health systems and policies during their career. During the professional life of physicians, the relationship of the profession of medicine with the patient and the society has changed depending on various factors. There are differences between the factors affecting the profession perceptions of physicians working in different stages of health care sector. There are differences between the factors affecting the profession perceptions of physicians working in the public and private sectors.