Kurumsal yönetim olgunluk düzeyini etkileyen faktörler ve dijital olgunluk düzeyinin analizi: Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler üzerine araştırma
Analysis of factors affecting corporate governance maturity level and digital maturity level: A research on the companies traded on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 779954
  2. Yazar: EKREM ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH YETGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Payları borsada işlem gören, yatırımcısı büyük kitlelere ulaşan ve/veya uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde“Kurumsal Yönetim”ve temel prensipleri olan şeffaflık, sorumluluk, hesap verebilirlik, adillik, işletmelerin paydaşlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Bu şirketlerde Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum hassasiyetle ele alınmaktadır. Çığır açan bir kavram olarak dijitalleşme, tüm dünyada her sektörde şirketler ve süreçler üzerinde köklü dönüşümlere sebep olmaktadır. Sunduğu imkânlarla işletmelerin ekonomik faaliyetlerini, ekosistemle etkileşimini, yerel ve küresel paydaşlarıyla daha dinamik ve hassas hale getirmektedir. Şirketlerin dijital olgunluk düzeyinin kurumsal yönetim yapıları ve uygulamaları üzerinde de etkileri olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, payları borsada işlem gören şirketlerin kurumsal yönetim ve dijital olgunluk düzeylerinin ölçülerek her iki olgunluk düzeyinin arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, borsada işlem görme sürelerinin ve kurumsal yönetim ilkelerine ait bölümlerin incelenmesi ile kurumsal yönetim olgunluğuna etki eden faktörlerin analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla, borsa şirketlerinin kamuya açıkladıkları kurumsal yönetim uyum raporu verilerinden“Kurumsal Yönetim Olgunluk Düzeyi”; dijital olgunluğun ölçümü için ise anket çalışması ile toplanan verilerden“Dijital Olgunluk Düzeyi”metrik olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, kurumsal yönetim açısından“Pay Sahipleri”,“Kamuyu Aydınlatma”,“Menfaat Sahipleri”,“Yönetim Kurulu”bölümleri; dijital olgunluk açısından ise“Strateji”,“Örgüt Yapısı”,“Örgüt Kültürü ve Yetenek”,“Çalışanların Dijital Yetkinlikleri”,“Süreçler”ve“Teknolojik Altyapı”boyutları itibariyle borsa şirketleri toplu ve sektörel bazda analiz edilerek sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
“Corporate Governance”and its basic principles transparency, responsibility, accountability, fairness are crucial in companies whose shares are traded on stock exchanges and have large masses of investors and/or operate internationally. Compliance with Corporate Governance Principles is sensitively handled in these companies. Digitalization as a disruptive concept is creating radical transformations on companies and processes in all sectors in all over the world. With the opportunities it offers, it makes economic activities of enterprises, their interaction with their ecosystem, local and global stakeholders more dynamic and sensitive. It is considered that the level of digital maturity of companies has also effects on their corporate governance structures and practices. In this study, it is aimed to investigate the relationship between corporate governance and digital maturity levels, by measuring both maturity levels of companies whose shares are traded in the stock exchange. In addition, it is aimed to analyze the factors affecting corporate governance maturity by examining the duration of trading on stock exchange and the sections of corporate governance principles. For this purpose, the metrcis of“Corporate Governance Maturity Level”by using the data from corporate governance compliance reports disclosed to the public by listed companies; and“Digital Maturity Level”based on the data collected through the survey study for the measurement of digital maturity have been calculated. In addition;“Shareholders”,“Public Disclosure”,“Stakeholders”,“Board of Directors”sections of corporate governance; and“Strategy”,“Organization Structure”,“Organizational Culture and Talent”,“Digital Competencies of Employees”,“Processes”and“Technological Infrastructure”dimensions of digital maturity for the listed companies were analyzed on collective and sectoral basis and results have been revealed.