Pazarlamada kampanya yönetimi ve yapay zekâ kullanımı
Campaign management and use of artificial intelligence in marketing
- Tez No: 779975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dijital çağın yükselişi ve son yıllarda yapılan başarılı pazarlama çalışmalarının da katkısıyla yapay zekâ teknolojilerinin önemi her geçen gün daha da artmakta ve söz konusu teknolojiler birçok sektörde işlev kazanmaktadır. Günümüzde, işletmeler günden güne artan rekabet sonucunda mevcut ve potansiyel tüketicilere ulaşmak için bilgi teknolojileri tabanlı sistemleri kullanmaktadırlar. Özellikle son yıllarda firmaların mevcut şartları içerisinde, verilerin doğru bir şekilde toplanması ve analiz edilmesi gibi tekrarlanan karmaşık süreçleri otomatikleştirmesi sebebiyle yapay zekâ teknolojisi kampanya ve pazarlama çalışmalarında birçok avantaj sağlamaktadır. Geçmişten günümüze, hızlı bir şekilde gelişmekte olana yapay zekâ teknolojisi, alanında yapılan çalışmalarla önem ve değeri günden güne artan bir sektör haline dönüşmüştür. Bu çalışmada, pazarlamada kampanya yönetimi ve yapay zekâ araçları kullanımı kapsamında hangi, teknikler ile uygulandığı incelemektedir. Araştırmada derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın konusu ile ilgili uzman görüşlerini belirleyebilmek adına, pazarlama uzmanları ve bilgi-işlem profesyonelleri ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında kampanya yönetimi çalışmalarında yapay zekâ kullanımı ve yöntemleri hakkında bulgular edinilmiştir. Bu bulgular ışığında, işletmeler tarafından hayata geçirilen çeşitli pazarlama faaliyetlerinin düzenlenmesi, iş akışı süreçlerinde verilerin otomatik toplanması, analiz edilmesi ve çıktıların hızlı biçimde ortaya konması açısından yapay zekâ kullanımının kampanya çalışmalarında olumlu sonuçları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rise of the digital age and the contribution of successful marketing studies in recent years, the importance of artificial intelligence technologies is increasing day by day and these technologies are gaining a function in many sectors. Today, businesses use information technology-based systems to reach current and potential consumers as a result of increasing competition. Especially in recent years, artificial intelligence technology provides many advantages in campaign and marketing studies, since it automates complex repetitive processes such as collecting and analyzing data correctly, within the current conditions of companies. Artificial intelligence technology, which has been developing rapidly from the past to the present, has become a sector whose importance and value is increasing. In this study, it is examined which techniques are applied within the scope of campaign management and artificial intelligence tools in marketing. In-depth interview method was used in the research. In order to determine the expert opinions on the subject of the study, in-depth interviews were conducted with marketing experts and IT professionals. In the light of the data gathered, findings were obtained about the use and methods of artificial intelligence in campaign management studies. In the light of these findings, it has been determined that the use of artificial intelligence has positive results in campaign studies in terms of organizing various marketing activities implemented by businesses, automatic collection and analysis of data in workflow processes, and rapid presentation of outputs.