Süreç içerisinde gelişen mobilya kavramının Seksenler dizisi örneği üzerinden analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the concept of furniture developed in the process on the example of the Eighties series
- Tez No: 779984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Barınma ihtiyacı insanoğlunun yerleşik hayata geçmesiyle başlamaktadır. Mobilya, insan hayatını kolaylaştırmak için tarih öncesi çağlardan itibaren teknolojinin ve ülkelerin gelişmesiyle orantılı bir şekilde fonksiyonel hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada mobilya kavramının ilk ortaya çıkış süreci ele alınmış, konutlarda bulunan yaşam alanlarının mobilyaların gelişimiyle daha fonksiyonel hale dönüşmesi incelenmiş, konut iç mekânında mobilya tasarımına etki eden faktörler ve tasarım ilkeleri göz önünde bulundurularak mobilyaya ait işlevsellik, estetik, biçim, malzeme, ekonomiklik, renk, doku, algılanabilirlik gibi çeşitli parametreler üzerinde durulmuştur. Konut iç mekanında mobilya tasarım ilkeleri ve mobilya tasarımına etki eden faktörler başlığı altında konutlardaki yaşam alanlarında bulunan mobilyalar her açıdan incelenmiştir. Seksenler dizisi örneği üzerinden dönem analizi başlığında ise seksenler döneminde bulunan, gelişen mobilyaların günümüze olan etkileri örnekler ile incelenmiş, 1980'ler dönemi mobilya analizi yapılmıştır. Tez kapsamında mobilyanın yaşam alanlarına olan etkisi ve 1980'ler döneminde bulunan mobilyanın günümüze olan etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for shelter begins with the transition of human beings to a settled life. Furniture has started to become functional in proportion to the development of technology and countries since prehistoric times in order to facilitate human life. In this study, the first emergence of the concept of furniture was discussed, the transformation of the living spaces in the houses into more functional with the development of the furniture was examined, the factors affecting the furniture design in the interior of the house and the design principles were taken into account, and the functionality, aesthetics, form, material, economy, color of the furniture were taken into consideration. Various parameters such as texture, perceptibility are emphasized. The furniture in the living spaces of the houses has been examined from every aspect under the title of furniture design principles in the interior of the house and the factors affecting the furniture design. In the title of period analysis on the example of the eighties series, the effects of the developing furniture in the eighties period were examined with examples, and the furniture analysis of the 1980s period was made. Within the scope of the thesis, the effect of furniture on living spaces and the effects of furniture from the 1980s to the present are evaluated.