Farklı oranlarda peynir altı suyu ve chia tohumu ununun ayranda kullanım olanaklarının araştırılması
Summary investigation of usage opportunities of different proportions of whey and chia seed flour in buttermilk
- Tez No: 779985
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM PELİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan bu çalışmada ayran üretiminde peynir altı suyu ve Chia tohumu unu kullanılarak yüksek besin değerinde fonksiyonel bir içecek elde edilmesi hedeflenmiştir. Yüksek besin değeri yanında peynir altı suyunun atık madde olarak çevre kirliliğine sebep olmasının önüne geçilirken, 100g'da 34-40g lif içeren, antioksidan, omega-3 yağ asidi ve zengin protein içeriğine sahip Chia tohumu unu ile yeni bir diyet ürün elde edilmesi amaçlanmıştır. Farklı oranlarda peynir altı suyu (PAS) ve Chia tohumu unu ilave edilerek deneysel ayran örnekleri hazırlanmıştır. K (kontrol grubu), K2 (%1 Chia tohumu unu), K3 (%0,5 Chia tohumu unu), 1. Grup ( % 25 PAS+ %1 Chia tohumu unu), 2. Grup ( %25 PAS+ %0,5 Chia tohumu unu), 3. Grup (%50 PAS+ %1 Chia tohumu unu), 4. Grup (%50 PAS+ %0,5 Chia tohumu unu) olarak hazırlanan deneysel gruplar +4 ̊C'de muhafaza edilerek 1., 3., 5., 7. ve 14. günlerde fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Araştırmasını yaptığımız deneysel ayran örneklerinde peynir altı suyu ve Chia tohumu unu kullanımının psikrofil bakteri sayısı (log kob/ml), koliform grup bakteri (log kob/ml), maya-küf sayısı (log kob/ml), lactobacil spp. (log kob/ml) ve lactococ spp.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain a functional beverage with high nutritional value by using whey and chia seed flour in the production of buttermilk. In addition to its high nutritional value, while preventing whey from causing environmental pollution as a waste material, it is aimed to obtain a new dietary product with chia seed flour containing 34-40g fiber per 100g, antioxidant, omega-3 fatty acid and rich protein content. Experimental buttermilk samples were prepared by adding whey (PAS) and chia seed flour at different rates. K (control group), K2 (1% Chia seed meal), K3 (0,5% Chia seed meal), Group 1 (25% Whey + 1% Chia seed meal), Group 2 (25% Whey + 0,5% Chia seed meal), 3. Group (50% Whey + 1% Chia seed meal), 4.Experimental groups prepared as a group (50% Whey + 0,5% Chia seed flour) were kept at +4 ̊C and their physical, chemical and sensory properties were examined on the 1st, 3rd, 5th, 7th and 14th days. In the experimental buttermilk samples we researched, the use of whey and chia seed flour was found to have a significant effect on psychrophilic bacteria count (log cfu/ml), coliform group bacteria (log cfu/ml), yeast-mold count (log cfu/ml), lactobacil spp. (log cfu/ml) and lactococ spp.