İşletmelerde dijital dönüşüm olgunluğunun ölçümlenmesine yönelik ölçek geliştirilmesi
Development of scale to measure the maturity of digital transformation in businesses
- Tez No: 779983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pandemi sonrası dönemde Dijital Dönüşüm sürecinde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin, dijital dönüşüm süreçlerini başarılı bir şekilde yönetebilmelerinin, dijital dönüşüm olgunluğunun ölçümlenmesine ve eksikliklerin tespit edilebilmesine bağlı olduğundan, Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir Dijital Dönüşüm Olgunluk ölçeği geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Yapılan literatür taramasına istinaden konuya ilişkin kavramsal çerçeve belirlenmiş ve halihazırda mevcut dijital dönüşüm olgunluğu ve Endüstri 4.0 hazırlık ölçekleri incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya istinaden hazırlanan derinlemesine mülakat soruları kullanılarak, dijital dönüşüm süreçlerini büyük oranda tamamlamış ve iş süreçlerini elektronik iş araçları ile yöneten 7 işletme seçilere derinlemesine mülakat yapılmış, elde edilen bulgularına istinaden ölçümlenmesine ihtiyaç duyulan elektronik iş fonksiyonlar tespit edilerek ölçek anketi tasarımı yapılmış ve hesaplama modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a need to develop a Digital Transformation Maturity scale that SMEs operating in Turkey can implement on their own, since the successful management of digital transformation processes of small and medium-sized enterprises in the Digital Transformation process in the post-pandemic period depends on measuring digital transformation maturity and identifying deficiencies. Based on the literature review, the conceptual framework on the subject was determined and the existing digital transformation maturity and Industry 4.0 preparation scales were examined and compared. Using in-depth interview questions prepared based on this study, in-depth interviews were conducted with 7 companies that have largely completed their digital transformation processes and managed their business processes with electronic business tools. Based on the findings of the in-depth interview, electronic business functions that need to be measured were determined, a scale questionnaire was designed, and a calculation model was developed.